eur:
393.09
usd:
367.14
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György

Brüsszel segít Budapestnek az amerikai vízummentesség ügyében

Az Európai Unió részéről is egyre növekvő nyomás nehezedik az Egyesült Államokra az uniós tagállamok vízumkötelezettségének megszüntetése érdekében. Az Európai Bizottság jelentése nyáron jelenik meg.

Az új EU-tagállamok többségében az állampolgároknak még lassan két évvel a csatlakozás után is vízumra van szükségük ahhoz, hogy belépjenek az Egyesült Államokba, de a régi tagállamok között is van olyan, amelyre érvényes a vízumkötelezettség.

Az Európai Bizottság várhatóan június végére készít friss jelentést az EU vízumpolitikájáról és az egyes uniós tagállamok esetében aszimmetrikus vízum-szabályokat alkalmazó Egyesült Államokról, Ausztráliáról és Kanadáról.

Megtorló intézkedések

Az unió belügyminiszterei legutóbbi találkozójukon felvetették, hogy a jelentés helyezzen kilátásba megtorló intézkedéseket is azokkal a harmadik országokkal szemben, amelyekkel nem sikerült elérni a teljes kölcsönösséget a vízum-kérdésben. A múltban lehetséges szankcióként felmerült például a diplomaták vízumkötelezettségének bevezetése.

A vízum-kérdés az Európai Unió részéről február elején került reflektorfénybe, amikor José Manuel Barroso bizottsági elnök amerikai látogatásán kijelentette: értékeli az Egyesült Államok eddigi erőfeszítéseit, de "fel kell gyorsítani a folyamatot és véget kell vetni az új uniós tagállamok elleni diszkriminációnak".

Washington segítőkész?

Washington azt mondja, hogy a kérdésben szorosan együttműködik az érintett országok kormányaival, és segíti őket a vízummentesség feltételeinek teljesítésében. Brüsszel, és az érintett országok is úgy érzik azonban, hogy a vízummentesség eléréséhez megkövetelt folyamat menete nem eléggé világos, mint ahogy az sem, hogy pontosan mikorra is érhetik el a vízummentességet az egyes országok.

"Világos mércét, és teljes átláthatóságot szeretnénk ezeknek az országoknak" - fogalmazott egy bizottsági szóvivő, hozzátéve, hogy amíg az EU korrektül együttműködött az Egyesült Államokkal az útlevelekre vonatkozó új amerikai biztonsági szabályozás kérdésében, addig Washington ezt nem viszonozta a vízummentesség ügyében.

A 2004-ben csatlakozott új uniós tagállamok közül egyedül Szlovénia állampolgárainak nincs szükségük amerikai vízumra, a régi tagállamok közül Görögország azonban még mindig vízumköteles.

Címlapról ajánljuk

Závecz: a Fidesz és még öt erő szerezhet EP-mandátumot

Tovább csökkent a Fidesz támogatottsága, de április első felében még így is a választók negyede mellette volt; Magyar Péter pártjának EP-listája a harmadik helyen áll – derül ki a Závecz Research Intézet friss méréséből. A részletekről az InfoRádió Závecz Tibort kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Drágulhat a gáz Európában, ami versenyképességi bajokhoz és akár a következő gazdasági válsághoz is elvezethet, hiszen 90%-os a kontinens importkitettsége, amit kihasználhatnak a nagy LNG-szállítók – hívta fel a figyelmet a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Lakatos Benjamin. A svájci székhelyű MET Csoport elnök-vezérigazgatója példátlan módon levezette, hogy milyen fázisokon keresztül ért a tetőpontjára 2022-ben az európai gázválság, és rögzítette: ha az akkor elpárolgott óriási összegek felét energiaberuházásokra költötte volna a kontinens, akkor most nem lennének energiaproblémái. A mai helyzetet úgy látja: megszűnt a régiónkban a gázellátási kockázat, de Ukrajnában a télen még lehetnek gondok a gáztárolók bombázásából. Az energiapiaci szakember szerint lehetne akár gyorsítani is a zöld átálláson, de "ha nem vállaljuk be, hogy időnként áramszünet is lehet", akkor a 2030-2040 közöttre tervezettnél 10-15 évvel tovább tart a folyamat; így a földgázra is tovább lesz szükség. 50 éves távon azonban már teljesen biztos abban Lakatos, hogy a lakosság szinte csak áramot fog használni, földgázt, benzint és gázolajat nem. Az interjúban több sportos hasonlatot is említett, így például azt, hogy az energiaiparban "már nagyon sokat edzettünk, csak még nem tudjunk, hogy focizni fogunk, birkózni vagy kézilabdázni"; emiatt sürgette egy egységes szabály- és mérési rendszer kialakítását.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×