A szavazóhelyiségekből távozók megkérdezésén alapuló felmérések szerint a Mahmúd Abbász elnök pártja a voksok több mint 46 százalékát szerezte meg.
Ez azt jelenti, hogy a 132 tagú Palesztin Törvényhozó Tanácsban 63 képviselője lesz.
A második helyen a radikális Hamász végzett, amely a szavazatok csaknem 40 százalékát szerezte meg, és így 58 képviselőt küldhet a parlamentbe.
A Fatah kampányfelelőse korábban azt mondta: pártja olyan arányban győzött, hogy képes lesz egyedül kormányt alakítani.
A Gázai-övezetben és Ciszjordániában a tervezett időben, közép-európai idő szerint 18 órakor zárták a szavazóhelyiségeket, az Izrael által megszállt és annektált Kelet-Jeruzsálemben azonban meghosszabbították a voksolást két órával.
A palesztin központi választási bizottság szóvivője szerint azért volt szükség a hosszabbításra, mert az izraeli hatóságok által alkalmazott korlátozások fennakadásokat okoztak a voksolásban.
Az már bizonyos, hogy a részvétel nagyarányú volt, de a végleges adat még nem ismert. A szavazóhelyiségek zárása előtt fél órával 73 százalékos részvételt jeleztek.
(Fotó: epa)
Mindössze egyetlen erőszakos cselekményről érkezett jelentés. A választás békés lefolyása valószínűleg annak köszönhető, hogy a különböző fegyveres csoportok megállapodtak: tartózkodnak a parlamenti voksolás megzavarásától.
A választásokra mintegy 900 külföldi megfigyelő felügyelt, köztük több magyar.
A palesztinok most választhatták meg másodszor törvényhozásukat. A voksolás talán legfontosabb kérdése, hogy az Izraellel folytatandó tárgyalások mellett elkötelezett eddigi kormánypárt, a Fatah alakíthat-e kormányt, vagy kénytelen lesz koalíciót kötni a zsidó állam megsemmisítését céljaként hirdető Hamásszal.
A választás után a Fatah hívei Gáza utcáin ünnepelték pártjuk győzelmét, míg a Hamász vezetője a szervezet előretöréséről beszélt.
George Bush amerikai elnök megerősítette korábbi álláspontját, hogy az Egyesült Államok csak akkor tárgyal a Hamásszal, ha az lemond Izrael megsemmisítével összefüggő céljairól.