eur:
404.85
usd:
375.34
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
Electric car lithium battery pack and power connections
Nyitókép: kynny/Getty Images

Elemző: ha jön is fordulat, ez nem a magyar ipar éve lesz

Áprilishoz képest kissé növekedett, az előző év azonos hónapjához viszonyítva visszaesett az ipari termelés májusban, az ágazat teljesítménye a Covid-válság előtti előtti szinttel egyezik meg – mondta Hornyák József, a Portfolio elemzője.

A májusi adatok láttán az ember egyik szeme sír, a másik viszont nevet, az előző hónaphoz képest ugyanis 1,6 százalékkal növekedett az ipari termelés, a múlt év azonos időszakához képest azonban érdemi visszaesés tapasztalható, aminek mértéke – naptárhatástól megtisztítva – 4,6 százalék volt – ismertette Hornyák József. Vagyis

összességében a magyar ipar továbbra sem mászott ki a gödörből,

ráadásul a kedvezőnek tűnő havi adatot árnyalja, hogy áprilisban – szintén hó per hó alatt – még 2 százalékot meghaladó volt a visszaesés mértéke, így a májusi 1,6 százalékos növekedés a korábbi romlást sem tudta kompenzálni – tette hozzá a Portfolio munkatársa. Következésképp a magyar ipar termelés jelenleg a Covid-válság előtti szinten stagnál, és nem tudja elérni azt a növekvő tendenciát, amit évekkel korábban produkált.

A fentiek hátterében alapvetően az áll, hogy mind a magyar, mind az európai gazdaság nehézségekkel küzd: az óriási infláció miatt kontinensszerte, Magyarországon pedig különösen nagy mértékben folyamatos visszaesést mutatnak a vásárlások, illetve a fogyasztási – köztük például az élelmiszer-ipari és elektronikai – cikkek termelése – magyarázta az elemző. Mint mondta, a magyar ipari termelés számára legfőképp a villamos berendezések gyártása, valamint a járműipar az, ami a húzóerőt jelentette, az elmúlt hónapok akkumulátoripari beruházásai és a némileg magára találó autóipar szépített is a számokon.

Az elemző arra számít, hogy az elmúlt hónapok során átlagosan mínusz 5 százalékon teljesítő magyar ipar éves átlagban sem fog tudni érdemben erősödni. Az olyan indikátorok, mint a beszerzésimenedzser-index (BMI) is azt mutatja, hogy a következő hónapok gyengék lesznek, még ha a BMI előrejelző ereje azért korlátozott – jegyezte meg.

"Mind az európai, mind a magyarországi felmérések azt mutatják, hogy a harmadik negyedév lehet az, amikor már javuló tendenciák kezdődhetnek, de ez még kevés lesz ahhoz, hogy éves átlagban egy elfogadható évről beszélhetünk" – fogalmazott Hornyák József.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Ma hajnalban közzétette idei harmadik negyedéves gyorsjelentését a Mol. A legfrissebb számok messze vannak azoktól az eredményektől, amiket az energiaválság okozta magas olajár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül, elég csak a csökkenő olajárakra, a Brent-Ural árkülönbözet visszaesésére és a finomítói prémiumok csökkenésére gondolni. Azonban ebben a nehezített környezetben is nagyon erős negyedévet tudott zárni az olajcég, ami többek között a kiugróan magas kitermelésnek és finomított termékértékesítésnek volt köszönhető.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×