Az Európai Unióban hazánkban csökkent a harmadik legkisebb mértékben, mindössze 7 százalékkal a háztartások földgázfogyasztása 2022 első tizenegy hónapjában - derült ki az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány összesítéséből. A változásmutató bázisát 2019-2021 azonos időszakainak az átlagfogyasztása adja. Az idén augusztusban átalakított rezsicsökkentés a háztartások alapszükségleteit továbbra is lefedi, emellett a túlzott fogyasztást visszafogja és ösztönöz az energiahatékonyság növelésére - jegyzik meg.
Az EU 27 tagállamában átlagosan az összesített földgázfogyasztás 11 százalékkal csökkent, míg hazánkban 10 százalékkal.
A térképen a kiugró értéknek számító Finnország és Szlovákia nem szerepel. Előbbiben összesítve 53 százalékkal csökkent, utóbbiban pedig 5 százalékkal nőtt a fogyasztás. A ciprusi és máltai adatok azért nem szerepelnek az összesítésben, mert ezen országoknak nincs számottevő földgázfogyasztásuk.
Szektoronként nagyon eltérő módon változott a gázfogyasztás. Magyarország esetében az energiatermeléshez felhasznált gázmennyiség 3 százalékkal csökkent, az európai átlag pedig mindössze 1 százalék. Idén októberben és novemberben Európában 25, illetve 23 százalék volt az átlagos mérséklődés.
A tárgyidőszakban
az ipari földgázfogyasztás 45 százalékkal esett vissza,
az ipari termelési volumen pedig összesítve növekedett. Ezek eredőjeként megállapítható, hogy javult az ipar energiaintenzitási mutatója, azaz csökkent az egységnyi GDP előállításához szükséges energiamennyiség.
A háztartások fogyasztása ugyanakkor a többi országhoz képest nagyok kevéssé csökkent Magyarországon; nálunk kevesebbet csak a lengyelek takarítottak meg, nálunk picivel többet a románok és az olaszok. A listában szereplő uniós államok közül a lakossági gázfelhasználás egyedül Szlovákiában növekedett. A legnagyobb megtakarítást a finnek, majd sorrendben a horvátok, az észtek és a dánok érték el lakossági szinten.