eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Unsplash.com

Rég szerepelt ennyire gyatrán az európai okostelefon-piac

Az elemzők szerint nem tűnik úgy, hogy már elértük a gödör alját.

Megjelent a Counterpoint Research összefoglalója az európai okostelefon-piac első negyedévéről, szúrta ki a Hvg.hu. A számok nem túl kedvezőek: 2013 óta nem volt ennyire rossz negyedéve e piaci szegmensnek. Sőt, az elemzők szerint további romlás várható.

A számok nyelvére lefordítva ez 49 millió okostelefon eladását jelenti, ami 12 százalékos visszaesés a tavalyi év hasonló időszakához képest. Kontinensünk piacvezetője továbbra is a Samsung, ezzel együtt nála 16 százalékos volt a visszaesés. A második helyen álló Apple ugyan növelte 1 százalékkal a piaci részesedését, összességében azonban 6 százalékkal kevesebb telefont tudott eladni.

Az utánuk következő Xiaomi és Oppo sem tudott jobb eredményeket felmutatni, viszont az ötödik helyen álló Realme 67 százalékkal jobban teljesített, mint 2021 első negyedévében, és 2 százalékkal javított is piaci részesedésén.

Mi áll a háttérben?

Az elemzők szerint az alkatrészhiány továbbra is adott volt a vizsgált időszakban, ráadásul ezt megfejelték a kínai lezárások és a romló gazdasági feltételek.

A legnagyobb problémát mégis az ukrajnai háború jelenti.

A Samsung és az Apple Oroszország első és harmadik okostelefon-szállítója (volt), de 2022 márciusában leállították a szállításukat Európa legnagyobb piacára, noha ez az összes európai okostelefon-szállításaiknak csak a 6 százalékát tette ki.

A háború hatása viszont szélesebb körű következményekkel járhat, ha a nyersanyagok elérhetőségének csökkenéséhez, az árak emelkedéséhez, további inflációs nyomáshoz és/vagy más szállítók kivonulásához vezet Oroszországból.

Ami a jövőt illeti, az elemzők szerint az általános helyzet várhatóan rosszabb lesz, mielőtt javulna.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×