eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Az áramtermelésben és a fogyasztásban is dőltek meg rekordok tavaly

Megdőlt a bruttó rendszerterhelés, valamint az éves bruttó áramfogyasztás csúcsa tavaly, és a napenergia-termelés is meghaladta a korábbi rekordokat - derül ki a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. honlapján szerdán közzétett összefoglalóból.

Az adatok szerint tavaly december 9-én megdőlt az áramfogyasztási rekord Magyarországon, a bruttó rendszerterhelés negyedórás átlag értéke elérte a 7361 megawattot (MW). Ez jelentősen meghaladta a 2020-ban mért 7095 MW-os maximumot, valamint a 2019-ben regisztrált 7105 MW-os korábbi történelmi rekord csúcsértéket is.

A 2021-es rekord fogyasztás 0,8 Celsius-fokos napi átlaghőmérséklet mellett, tehát nem különösebben hideg napon következett be. A Mavir szerint az emelkedés egyértelmű oka, hogy nőtt az ipari, a háztartási, valamint kisebb üzleti fogyasztók száma és fogyasztása. A rendszerirányító hozzátette azt is, hogy télen a viszonylag enyhe időjárás ellenére a díszkivilágítások, nyáron pedig a légkondicionáló berendezések többletfogyasztása okozhat kiugróan magas értékeket.

A Mavir által regisztrált előzetes adatok szerint a tavalyi teljes bruttó villamosenergia-felhasználás 46,9 terawattóra (TWh) volt, csaknem 4 százalékkal több a 2020-as értéknél. A 2021-es fogyasztás szintén abszolút történelmi rekord, annak ellenére, hogy nem tartalmazza a háztartási méretű kiserőművek, jellemzően napelemek termelését.

A fogyasztói igények kielégítése ezúttal sem volt lehetséges import energia nélkül, aminek részaránya 27,18 százalék volt, mintegy 1,31 bázisponttal magasabb, mint az előző évben - jelezte a Mavir.

A magyar villamosenergia rendszerhez 50 MW-nál nagyobb termelő egység nem csatlakozott tavaly, a rendszer beépített teljesítőképessége december 31-én mégis elérte a 10 313 MW-os értéket. Ez mintegy 404 MW növekedést jelentett 2020. év végéhez képest. Ekkora mértékű (elméleti) beépített teljesítőképessége még nem volt a hazai villamosenergia rendszernek - hívta fel a figyelmet a rendszerirányító.

Mint írták, ez a változás elsősorban a rendszerhez csatlakozó új fotovoltaikus termelőknek köszönhető.

Az 50 kW és azt meghaladó, ipari méretű napenergia-termelők beépített kapacitása az év végére csaknem elérte az 1824 MW-ot. Az 50 kW alatti termelők beépített teljesítőképességével együtt a napelemes kapacitás a 2020. év végi 2125 MW-ról tavaly december 31-ig 2851 MW-ra nőtt az előzetes adatok alapján. Ez meghaladja a paksi atomerőmű kapacitását.

A napenergia-termelés 1485 MW-os hazai történelmi csúcsát tavaly május 9-én regisztrálták.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×