A héten Vlagyimir Putyin orosz elnök arra utasította a Gazprom vezetőjét, hogy szállítsanak több gázt Európába.
"Mindez rövid távon enyhítheti az európai gázkrízist, de hosszabb távon nem oldja meg a szerkezeti problémákat" - mondta érdeklődésünkre Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője.
Rámutatott, ez az intézkedés nem azonnali, majd akkor történik meg, ha az orosz gáztározók megtelnek, ami valószínűleg november első felében történik meg valamikor.
Rövid távon szerinte csökkenhet a feszültség az európai gázpiacokon, amit amiatt is gondol, hogy a bejelentés hírére jelentősen csökkent a gáz piaci ára, a "felállás" nem is változik varázsütésre, vagyis nem szűnnek meg az ellátási problémák sem.
És a strukturális problémák is fennaradnak.
"Több probléma is van,
- az európai gázkereslet masszívan emelkedett az utóbbi néhány negyedévben, köszönhetően a gazdaság helyreállásának, és ez a keresleti pálya erősödni is fog elsősorban amiatt, hogy a földgáz szerepe nőhet a megújuló energia kiegyenlítésében Európában.
- Másrészt a kínálati oldal is elégtelen, az európai készletek merülnek, Oroszország pedig nem tud vagy nem akar többet szállítani.
- Végül pedig érdemes kiemelni, hogy a cseppfolyós földgáz beszállítása is csökkent, mert ezt Ázsia és Latin-Amerika vásárolta fel magasabb áron"
- húzta alá Pletser Tamás.
A földgáztárolók telítettsége a fűtési szezon indulása óta folyamatosan csökken, de az érkező orosz gáz azért áthidalhat egy hidegebb telet is ellátási szempontból - tette hozzá.