eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Nyitókép: Pixabay.com

Bő másfél év után lett újra deficites a havi külkereskedelmi mérleg

A KSH adatai szerint 561 millió euró volt a mérleghiány áprilisban, de ez 50 millióval kisebb az első becslésnél.

Áprilisban a kivitel euróban számolva 37,2 százalékkal, változatlan áron 35,1 százalékkal csökkent, az importban 29,1 százalékos, illetve 23,5 százalékos volt a visszaesés az egy évvel korábbihoz képest. A külkereskedelmi mérleg 561 millió euró deficittel zárt, 790 millió euróval romlott tavaly áprilishoz mérten - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön a második becslés adatait. A kereskedelmi mérleg áprilisi hiánya 50 millió euróval kisebb az első becslésben közöltnél.

2018 augusztusában volt utoljára deficites a havi külkereskedelmi mérleg, akkor mindössze 62 millió euróval.

Az év első négy hónapjában az euróban számolt export 9,2 százalékkal, az import 7,6 százalékkal maradt el a múlt év azonos időszakától, az exporttöbblet 738 millió euróval 1,294 milliárd euróra csökkent.

A gépek, szállítóeszközök exportja 11,9 százalékkal, az importja 10,2 százalékkal esett vissza a tavaly január-áprilisi időszakhoz képest és 3,320 milliárd euró többlettel zárt. Ebből 2,260 milliárd euró aktívum a közúti járművek forgalmából eredt, ahol a kivitel 22,6 százalékkal, a behozatal 19,0 százalékkal csökkent. A híradástechnikai termékek forgalmából is 968 millió euró, az energiafejlesztő gépekéből pedig 944 millió euró többlet származott.

Az élelmiszerkivitel 5,9, a behozatal 8,6 százalékkal nőtt, így a forgalomban 742 millió volt a négyhavi aktívum. Ebből 567 millió eurót a gabonakereskedelem hozott, az export 13,3 százalékkal nőtt, az import viszont 2,5 százalékkal csökkent.

A feldolgozott termékek kivitele 6,0 százalékkal, az import mindössze 0,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, a deficit 1,772 milliárd eurót tett ki. A gyógyszerek és gyógyászati termékek exportja 16,4 százalékkal, az import viszont 27,6 százalékkal nőtt, az aktívum így 324 millió euróra csökkent.

Az energiahordozók euróban számolt importja 32,6 százalékkal, változatlan áron 11,1 százalékkal elmaradt a tavaly január-áprilisitól és 1,846 milliárd eurót tett ki. A 24,6 százalékkal kisebb, 754 millió euró export 1,093 milliárd euróra mérsékelte a deficitet.

Az európai országokkal lebonyolított forgalomban 4,105 milliárd euró aktívum keletkezett, bár az export 10,8 százalékos visszaesése itt is nagyobb volt az import 9,9 százalékos csökkenésénél. Az ázsiai országokkal szemben 3,651 milliárd euró volt a kereskedelmi forgalom négyhavi hiánya annak ellenére, hogy az export 11,7 százalékkal nőtt az import 4,4 százalékos emelkedésével szemben. Az ázsiai mérleghiány csaknem fele, 1,725 milliárd euró a Kínával lebonyolított forgalomból származott, miután az import 6,2 százalékos növekedésével szemben az export 4,0 százalékkal csökkent.

Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Megoldódott Kijev legnagyobb problémája: mehet Ukrajnának a támogatás - Háborús híreink szombaton

Megoldódott Kijev legnagyobb problémája: mehet Ukrajnának a támogatás - Háborús híreink szombaton

Sikerült átpréselni az amerikai képviselőházon azt a törvényjavaslatot, mely összesen 95 milliárd dollárnyi támogatás szétosztását teszi lehetővé Ukrajna, Izrael és a csendes-óceáni térség államai között. A G7 szintén új támogatásról egyezett meg, a NATO pedig hosszas unszolás után eldöntötte: küldenek még légvédelmi eszközöket Kijevnek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×