eur:
407.32
usd:
364.1
bux:
86253.25
2025. április 10. csütörtök Zsolt
Nyitókép: Pixabay

Tovább nyílt tavaly a vagyonolló

Az Oxfam nemzetközi civil szervezet felmérése szerint tavaly a 26 leggazdagabb ember vagyona egyenlő volt az emberiség legszegényebb felének összvagyonával.

A gazdagok és szegények közötti egyre szélesedő szakadék ellehetetleníti a szegénység elleni harcot, károsítja a gazdaságot és szítja az emberek dühét - mondta Winnie Byanyima, az Oxfam International vezérigazgatója.

A kormányoknak biztosítaniuk kellene, hogy

"a vállalatok és a leggazdagabbak megfizetik az adók rájuk eső részét"

- tette hozzá Byanyima az Oxfam éves egyenlőtlenségi jelentésének közzététele alkalmából. A jelentés egy nappal a davosi világgazdasági fórum kezdete előtt jelent meg.

Az Oxfam adatai szerint a világ 26 leggazdagabb emberének kezében annyi pénz van, mint a 3,8 milliárd legszegényebb földlakó összvagyona. 2017-ben még a 43 leggazdagabb emberre volt igaz ez az egyenlőség.

A világ leggazdagabb embere az amerikai Jeff Bezos, az amazon.com alapítója, akinek vagyona tavaly elérte a 112 milliárd dollárt (31 ezer milliárd forintot).

Összehasonlításképpen: Etiópia egészségügyi költségvetése Bezos vagyonának egy százalékát teszi ki - emelte ki az Oxfam.

A leggazdagabbak vagyona tavaly összesen 900 milliárd dollárral (252 ezer milliárd forinttal) nőtt, ami napi 2,5 milliárd dolláros (700 milliárd forintos) növekedésnek felel meg, miközben a világ legszegényebb felének összvagyona átlagosan 11 százalékkal csökkent - húzta alá a civil szervezet.

Az Oxfam rámutatott, hogy a 2008-as pénzügyi válság óta megduplázódott a milliárdosok száma, akik nemcsak vagyonuk növekedésének örülhetnek, hanem annak is, hogy az adók szintje évtizedek óta most a legalacsonyabb.

"Ha megfordulna a tendencia, a kormányok többségének elég bevétele lenne a közkiadások finanszírozására"

- vélekedett a szervezet, hangsúlyozva, hogy a gazdagok aránytalanul kevés adót fizetnek.

Az Oxfam szerint egy adódollárból mindössze négy cent fakad a gazdagok megadóztatásából.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Elemző a vámháborús fordulatról: Amerika nem akarja Kína ölébe lökni az Európai Uniót

Donald Trump a kivetett vámok átmeneti felfüggesztésével a deeszkaláció felé fordította a helyzetet, és az Európai Unió térfelére dobta a labdát – mondta az InfoRádióban Weinhardt Attila. A Portfolio energiapiaci elemzője hozzátette: az elmúlt napokban nagyon borús finanszírozási jeleket kezdtek mutatni a kötvénypiacok, de a szerdai fejlemények után jött a fellélegzés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.11. péntek, 18:00
Kürti Gábor
a Magyar Kerékpárosklub elnöke
Szakadás a tőzsdéken, megint mindent szétvernek

Szakadás a tőzsdéken, megint mindent szétvernek

Hatalmas a volatilitás a világ tőzsdéin, ebből ma is ízelítőt kaptak a befektetők: Miközben tegnap még arra emelkedtek történelmi mértékben a vezető amerikai részvényindexek, hogy Donald Trump egy 90 napos szünetet rendel el azon országok számára, amelyek nem vezettek be megtorló (visszavágó) vámokat az Egyesült Államokkal szemben, és ez a jó hangulat az ázsiai és az európai részvénypiacokra is átterjedt, ma már újra az eladók kerültek fölénybe az amerikai tőzsdéken, ahol a vezető indexek 4-6 százalék mínuszba estek. Többen arra figyelmeztettek, hogy a piaci emelkedéseket érdemes profitrealizálásra, kiszállásra felhasználni, ezt láthatjuk ma az amerikai piacon. Az esésben az élen ma is a nagy technológiai cégek állnak, nagyot esett az Apple, az Amazon, a Meta, az Nvidia és a Tesla árfolyama is, és mivel ezek súlya nagy a vezető amerikai részvényindexekben, az egész piacot lehúzzák. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×