eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Töröcskei: Létre kell hozni a kisvállalkozókat segítő hitelszövetkezeteket rendszerét

Létre kell hozni Magyarországon a hitelszövetkezetek rendszerét, amely a kis- és középvállalkozókat segíti abban, hogy pénzhez jussanak - mondta Töröcskei István, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója Fülöpházán, a Megújuló Hangya-2010 Szövetkezet által szervezett fórumon.

Töröcskei István, aki a Megújuló Hangya-2010 Szövetkezet elnöke is, hangsúlyozta: a rendszerváltás óta mindenki beszélt a kis- és középvállalkozók megsegítéséről, valójában azonban soha nem kaptak jelentős támogatást. Aránytalanul nagyobb támogatást kaptak az elmúlt évtizedekben a nagyvállalatok - tette hozzá.

A közgazdász az összefogás szükségességét hangsúlyozta, jelezve, hogy a pénzügyi szektorban a multik kivonulása tény, hiszen már nem tudnak extraprofitra szert tenni. Nekünk kell saját magunkat megszervezni - emelte ki.

Töröcskei István elmondta: a hitelszövetkezetekben a tagok összerakják a pénzt, majd azt kezdik forgatni, és egymásnak biztosítják az átmeneti forgóeszköz szükségletet. A hitelszövetkezetek csak a tagoknak nyújtanak kölcsönt.

A közgazdász fontosnak nevezte, hogy a hitelszövetkezetekben a tagok egymást is ellenőrzik, így nagyobb a pénzügyi fegyelem, a visszaélések lehetősége csökken.

A pénzügyi szakember szerint az utóbbi időben a szabad pénzek jelentősen csökkentek, ennek ellenére mindig van bizonyos összegű szabad pénz, amelyet ha a közösségbe beadnak és megforgatják, akkor mindenki jobban jár.

Leszögezte: minden kis faluban meg kell szervezni a "hangya közösséget", mert össze kel fogni.

Ha a hangya szövetkezetek fejlődése eléri a II. világháború előtti szintet, és a termelés és a kereskedelem 30-35 százalékát biztosítani tudják, az annyit jelent majd, hogy a bankrendszer 30-35 százalékát a hitelszövetkezetek fogják lefedni - mondta Töröcskei István.

Mészáros István, a Megújuló Hangya-2010 Szövetkezet elnökhelyettese a fórumon kiemelte: ha alulról építik fel a "hangya szövetkezeti" modellt, valamint a kormányzat és az önkormányzatok támogatják, akkor sikeres lesz.

A Vidékfejlesztési Minisztérium stratégiai együttműködési megállapodást kötött 2012. július 2-án a Hangya-2010 Szövetkezettel.

A Hangya szövetkezeti mozgalmat, 1898-ban Károlyi gróf hozta létre, ekkor egy termelői, értékesítési zárt rendszer volt, amely hitelszövetkezetekkel társult.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Elsüllyedhet-e a magyar napelemes ipar a korlátozások miatt?

Elsüllyedhet-e a magyar napelemes ipar a korlátozások miatt?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist vasárnapi különkiadása. Németországban a Bundestag elé került a napokban az a törvényjavaslat amivel tovább akarják gyorsítani a napelemek németországi terjeszkedését. Magyarországon legutóbb viszont elkaszáltak egy olyan kapacitásbővítési csomagot, amely az évtized végére akár további 10 GW megépítése előtt nyitotta volna meg a beruházási lehetőségeket. Kiss Ernőt, a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség MNSZSZ) elnökét kérdeztük.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×