eur:
388.8
usd:
361.99
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

Miért gyengül szeptember óta a forint?

Kedden kora délután elérte a 300 forintos lélektani határt a forint-euró árfolyam. Az okokról és arról, hogy mit tehet a jegybank, a Portfolio.hu elemzője beszélt az InfoRádiónak.

Leginkább két tényező okozza a forint intenzív, szeptember eleje óta tartó gyengülését. Jelentősen romlott a nemzetközi befektetői hangulat az utóbbi hetekben az eurózóna egyre mélyülő adósságválsága miatt, ezzel párhuzamosan pedig a gazdaság egyre intenzívebb lassulásának a jeleit lehet látni Európában és az Egyesült Államokban is - magyarázta a Portfolio.hu elemzője.

Weinhardt Attila hozzátette: az euróválság és a gyengülő gazdasági növekedés adja a kedvezőtlen makrogazdasági keretet, amelyet tovább ront az is, hogy a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatóságával kapcsolatban kétségek merültek fel. Elsősorban a végtörlesztés keltett aggodalmat, illetve a jövő évi költségvetésben is találhatnak bizonytalanságokat a befektetők.

Ezek a tényezők okozzák, hogy a forint gyengülő pályára került - fogalmazott az elemző, aki úgy véli: ha a jegybank úgy látja hogy, a tolerancia szintjén túlra gyengül a forint a vezető devizákkal szemben, akkor szóbeli intervencióra kerülhet sor, vagy devizapiaci beavatkozást hajt végre: hirtelen nagy összegű eurót ad el.

A harmadik lehetőség, hogy rendkívüli kamatdöntő ülésen kamatot emel, ám kedden közleményben a Nemzeti Bank hangsúlyozta: a monetáris tanács meghirdetett ülésezési rendjének megfelelően nem tárgyalta a jegybanki alapkamatláb megváltoztatását.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Példátlan, ami a magyar munkahelyeken zajlik: két kőkemény generációs kihívással nézünk szembe

Példátlan, ami a magyar munkahelyeken zajlik: két kőkemény generációs kihívással nézünk szembe

"A fiatalokat nem lehet egy eszközzel „megszerelni”, hogy ugyanúgy viselkedjenek, meg akarjanak halni a munkában, mint mi. Erre nincs eszköz, hanem csak szemüveg" - mondja Steigervald Krisztián generációkutató. Globális kultúraváltás történt: megváltozott a munkához való hozzáállás, és különösen a munkára való nevelés szokásai. A generációk közötti különbségek begyűrűznek a munkahelyekre, ráadásul a generáció-menedzsment egyszerre két nehéz feladattal néz szembe: a 30 év alattiak és az 55 év felettiek integrálásával. Az IT-szektorban, a technológiai váltásban is megfigyelhető, hogy a különböző érettségi szintű technológiák ugyanúgy, ahogy a társadalmi generációk, a mai napig egymással párhuzamosan élnek - teszi hozzá Mádi Gábor, a Shiwaforce CIO-ja. A témával június 11-ei Financial IT konferenciánkon is foglalkozunk. Részletek és regisztráció itt!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×