eur:
389.02
usd:
361.9
bux:
68900.51
2024. május 9. csütörtök Gergely

"Végérvényes kudarc fenyegeti a Nabucco földgázvezetéket"

Végérvényes kudarc fenyegeti a Nabucco földgázvezetéket - írta szerdai számában a Handelsblatt. A német üzleti, s egyben politikai napilap szerint Oroszország keresztezi az európaiak stratégiáját. Az újság emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió az elmúlt időszakban jelentős erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy új közép-ázsiai gázszállítók megnyerésével csökkentse az Oroszországtól való függőséget. Ezek az erőfeszítések azonban kevés sikerrel jártak.

A lap szerint a napokban Angela Merkel kancellár személyesen járt közbe a türkmén elnöknél a közép-ázsiai gázszállítások érdekében. Az EU pedig új energiapolitikai stratégiájában - amelyet várhatóan csütörtökön hoznak nyilvánosságra - a legnagyobb európai energiakonszernekből álló vásárlói konzorcium felállítását tervezi az unió piaci erejének növelése érdekében. Oroszország azonban a Handelsblatt információi szerint ismét csapást mérhet az európai tervekre, arra készül ugyanis, hogy felvásárolja Kaszpi-tengeri szomszédjai földgázkészleteit, majd saját számlájára értékesítse azokat Európa számára.

Ezáltal az osztrák energiakonszern, az OMW által vezetett konzorciumnak a Nabucco-vezeték megépítésére irányuló tervei halálra vannak ítélve. A konzorcium elképzelése szerint a földgázt Közép-Ázsiából Törökországon keresztül kellene Európába szállítani. Ugyanakkor továbbra is teljes mértékben homályos, hogy valójában melyik ország szállítaná a földgázt - emlékeztetett a lap, s ennek kapcsán bakui kormányforrásokra hivatkozva arról írt, hogy a térség egyik legfontosabb kőolaj-, illetve földgáztermelője, Azerbajdzsán például az orosz Gazpromnak akarja földgázát szállítani. Az újság értesülése szerint erről már előzetes megállapodás jött létre az orosz gázóriás és Baku között.

A Handelsblatt szerint ugyanakkor nemcsak Azerbajdzsán, hanem Kazahsztán is orosz nyomás alatt áll, s az EU-t Kazahsztán is kikosarazta. A Handelsblattnak nyilatkozó kazah gazdasági miniszter elmondta: "Moszkva állandó nyomást gyakorol ránk annak érdekében, hogy ne vegyünk részt a Nabuccóban". S az újság szerint a közelmúltban Türkmenisztán is elutasította Andris Priebalgs uniós energiaügyi biztosnak az európai szállításokra irányuló kérését.

Szakértők szerint fel sem tölthető

A lap ezt követően brüsszeli energiaszakértőket idézett azzal kapcsolatban, hogy a Nabucco-vezeték iráni földgáz-szállítások nélkül amúgy sem tölthető fel. Teheránt azonban általános vélekedés szerint politikai okok miatt ki kellene hagyni a Nabuccóból.

Mindezen túlmenően a konzorcium belső konfliktusokkal is küszködik - írta az újság, az egyik legnagyobb problémának Törökországot nevezve. A lap ennek kapcsán a projektben részt vevő Botas török állami földgáztársaság különleges követelésére utalt. Ezek lényege, hogy Törökország - illetve a társaság - nem elégszik meg a tranzitország szerepével, hanem a vezetéken szállítandó gáz 15 százalékának kedvező áron történő és tranzitköltségek nélküli "eltérítésére" törekszik, egyrészt saját felhasználásra, másrészt harmadik piaci értékesítésre.

Az újság utalt arra, hogy a konzorcium elutasítja a török követelést, s ennek kapcsán idézte Bayer Mihály magyar Nabucco-nagykövetet, aki a közelmúltban kijelentette, hogy a követelés veszélyeztetné a Nabucco pénzügyi megvalósíthatóságát.

Címlapról ajánljuk
Megérkezett a kínai elnök Budapestre
videó, képek

Megérkezett a kínai elnök Budapestre

Este kilenc óra előtt szállt le Hszi Csin-ping gépe a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Orbán Viktor és Lévai Anikó fogadta az elnöki párt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.09. csütörtök, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Felemás zárás a tőzsdéken

Felemás zárás a tőzsdéken

Szerda reggel kedvezőtlen hangulatban telt a kereskedés Ázsiában, ezt követően pedig ugyan reggel jó hangulatban indult a nap Európában, de a déli órákra megtorpant az emelkedés. A magyar tőzsde ma alulteljesítő volt, ami elsősorban az OTP eséséből adódott. A hazai nagypapírok közül nagyot ralizott azonban a Mol, a befektetők megkönnyebbültek a hírre, hogy a kormány szerint az üzemanyagkereskedők eleget tettek a kormány kérésének az elmúlt két hétben. Egyre rosszabra fordul a hangulat az amerikai tőzsdéken, nem kizárt, hogy megszakad ma az öt napja tartó emelkedő széria.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×