A miniszter közölte: erre azért kerül sor, mert a Gazprom, az oroszországi nagy hidegre való tekintettel, 20-25 százalékkal csökkentette a Magyarországra érkező gáz mennyiségét.
Kóka János utalt arra, hogy Magyarország napi fogyasztása 96 millió köbméter, aminek fele külföldről érkezik, míg a másik fele a gáztárolókból származik.
A miniszter kiemelte, hogy Magyarország energiabiztonsága érdekében találkozót kezdeményezett a Gazprom vezetőjével, és az orosz energiaügyi miniszterrel, január 27-ére pedig összehívta a Horvátországgal és Szlovéniával kibővített V4 országok energiaügyi minisztereit egy közös álláspont kialakítására.
Kóka János szerdán az Egyesült Államok energiaügyi miniszterével is tárgyalt telefonon. A gazdasági miniszter közös kutatás-fejlésztési alap felállítását szorgalmazta.
Kóka János az InfoRádióban elmondta: nemzetközi összefogást sürgetett a biztonságos ellátás megteremtéséért.
Ábrahám Gergely, a gazdasági miniszter sajtószóvivője korábban azt mondta, hogy az orosz cég döntése nem okoz jelentős fennakadást a gázellátásban.
Hasonlóan nyilatkozott Kántor Sándor, a MOL üzleti és stratégai kommunikációs vezetője is.
Kántor Sándor elmondta: a Gazexport hivatalosan értesítette a MOL-t arról, hogy szerdán csökkenti a Magyarországra, illetve a Bosznia-Hercegovinába és Szerbia-Montenegróba irányuló gáz mennyiségét.
A nyomáscsökkenés nem kirívó eset, mivel korábbi időszakokban is előfordult, hogy a Gazprom, illetve exportcége, a Gazexport ideiglenesen mérsékelte az átáramló gáz nyomását és mennyiségét.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt mondta: nem rendkívüli, hogy a nagy hideg miatt Oroszország gázkivitelét, ezzel a problémával Magyarország szinte minden télen szembesült.
Hozzátette: ugyanakkor ez az esemény felhívja a figyelmet arra, hogy a magyar enegriaellátást biztonságosabbá kell tenni.
Januárban – az orosz-ukrán gázvita miatt - már elrendelte a nagyfogyasztók gázellátásának korlátozását a MOL Rt.