eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

Viharban a kikötő?

A napokban döntés születhet a Csepeli Szabadkikötőt üzemeltető cég privatizációjával kapcsolatban. Az ÁPV Rt. azt követően hirdette meg a most végéhez közeledő pályázatot, hogy tavaly nyáron eredménytelenül zárult az első magánosítási kísérlet.

Az ÁPV Rt. 2004 júliusában hirdetett háromfordulós pályázatot a Mahart-Szabadkikötő Rt.-ből létrejövő Budapesti Szabadkikötő Logisztikai Rt. 99 százalékos tulajdonrészének értékesítésére. Ez a 355 millió forintos jegyzett tőkéjű cég rendelkezik a kikötő 75 éves üzemeltetési jogával.

Az újonnan létrehozott Mahart-Szabadkikötő Rt. tartós állami tulajdonban marad a vagyonához tartozó földterülettel, a felépítményekkel és az infrastruktúrával együtt.

A felhívásra három - két külföldi és egy magyar pályázat - érkezett. A regensburgi, illetve dortmundi székhelyű cégek mellett a magyar ÁTI Depo Közraktározási Rt. is az érdeklődők között volt.

Az ÁPV Rt. igazgatósága augusztus végén úgy döntött, hogy a benyújtott ajánlatok alapján egyetlen pályázót sem hív meg a második fordulóba. Az indoklás szerint a háromból két pályázati anyag érvénytelen volt.

Az igazgatóság ráadásul a jelentkezők számával és a benyújtott ajánlatokkal is elégedetlen volt, ezért az első pályázat visszavonása mellett döntött. Az új kiírás októberben jelent meg, a korábbi háromról immár egyetlen fordulóra rövidítve az eljárást.

A tendert kísérő jelentős érdeklődés ellenére pályázatot mindössze két befektető nyújtott be. Az InfoRádió értesülései szerint egy jelentős kikötő-üzemeltetési tapasztalatokkal rendelkező külföldi cég, illetve egy hazai, hasonló tapasztalatokkal nem rendelkező konzorcium versenyez a Budapesti Szabadkikötő Logisztikai Rt 99 százalékos tulajdonrészéért.

Mivel az ÁPV Rt Igazgatóságának döntése január elején megszülethet, az InfoRádió azt szerette volna megtudni: hány hazai és hány külföldi cég tett érvényes vételi ajánlatot a Csepeli Szabadkikötőt üzemeltető cég megvásárlására, illetve rendelkeznek-e a pályázók a szükséges szakmai tapasztalatokkal és referenciákkal.

A InfoRádió választ vár arra a kérdésre is: előfordulhat-e, hogy a privatizációs tenderen olyan céget nyilvánítanak győztesnek, amely egyáltalán nem rendelkezik kikötő-üzemeltetési tapasztalatokkal. Az ÁPV Rt. képviselője január 3-ára ígért tájékoztatást az ügyben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Amikor Oroszország megindította az Ukrajna elleni inváziót, Moszkva egyik elsődleges célja a megtámadott ország „demilitarizációja” volt; eddig nagyon úgy fest, hogy ez a dolog a visszájára sült el. Nem csupán arról van szó, hogy a NATO eddig gigantikus mennyiségű nehézfegyvert küldött Ukrajnának, de olyan technikai eszközöket is megkapott Kijev, melyekről korábban még csak álmodni sem mert az ukrán vezetés, ékes példája ennek az MGM-140 ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszer. Egy olyan technikai eszközről van szó, amely, bár abszolút nem nevezhető „háborúdöntő csodafegyvernek”, biztos megnehezíti majd az orosz haderő dolgát az általuk „különleges műveletnek” hívott invázió során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×