Minden gyermek átesik rajta, és a legtöbb szülő mégsem gondol rá, pedig a napszúrás meglepően súlyos panaszokat tud okozni.
Varga Norbert, a Doktor24 gyermekgyógyásza az InfoRádióban azt mondta, kevesen gondolják, hogy a hányós, rosszullétes, lázas, fejfájós megbetegedés a hosszú napsütéses nap végén a napszúrás miatt van. Sokszor találkoznak olyan gyerekekkel, akiknél valamilyen súlyos fertőzésre gyanakodnak, de már egy nap után "tökéletesen jól vannak", csak ijesztő tüneteket produkálnak az elején.
A legfontosabb tehát a megelőzés:
a gyermekek a tűző nap alatt mindig viseljenek sapkát, és fogyasszanak elegendő mennyiségű folyadékot.
A gyermekgyógyász szerint napszúrás esetén különösen nagy kockázata van a kiszáradásnak. Mint mondta, a hányás követően közvetlenül nem szabad itatni a gyermeket, de fél órával később pár korty folyadékot el kell kezdeni adagolni, és oda kell figyelni, hogy ezt követően folyamatosan fogyasszon folyadékot. Minden készítmény, amit lázcsillapítón használunk, egyben fájdalomcsillapító is, szóval ha a fájdalmas eltéréseket sikerült lecsökkenteni, nyugodtan lehet adni, és akkor a gyermek közérzete is rendeződhet.
A rovarcsípések is gyakoriak
Varga Norbert felhívta a figyelmet: nyáron a rovarcsípések is gyakran okoznak problémát. A pók-és szúnyogcsípés esetén nincs ok az aggodalomra, a méh-és darázscsípések viszont allergiás reakciókat okozhatnak. Azok, akiket már egyszer vagy kétszer megcsípett egy darázs vagy méhecske, és nem volt ebből komolyabb bajuk, azoknak nem kell attól tartani, hogy életet veszélyeztető anafilaxiás sokkjuk lesz. Ha ez nem tisztázott, és még soha nem csípte meg darázs, akkor például gyermektábor előtt mindenképpen fontos EpiPennel készülni.Ez egy olyan eszköz, ami az életet veszélyeztető, hirtelen kialakuló allergiás sokkból ki tudja hozni a gyermeket, és megmenti az életét.
A nyári táborok első számú helyszínei lehetnek a gyermekbaleseteknek, a szülőknek ezért érdemes a gyermek hátizsákjában lázcsillapítót, fájdalomcsillapítót, szúnyogriasztót, fertőtlenítőszert és ragtapaszt is csomagolni – zárta gondolatát Varga Norbert.