alzheimer-kór
A koronavírussal kapcsolatos eredményeken túl is sok tudományos siker született 2020-ban
Gyógymódokat, életminőséget javító újításokat és diagnosztikai módszereket is fejlesztettek idén egyéb betegségekre fókuszálva: év végi számvetésként érdemes ezeket is áttekinteni, hisz nem állt meg a tudományos élet a koronavírus idején sem.
Karanténmemória: a bezártság az emlékezőképességünkre is kihat
Ha tavasz óta gyakran felejt el valamilyen kifogyott élelmiszerből újat venni, nehezebben jönnek nyelvére a szavak, vagy más memóriaprobléma kínozza, nincs egyedül: az Alzheimer Társaság szerint a lezárások miatt romolhatott a memóriánk.
Óriási előrelépés az Alzheimer-kór elleni küzdelemben
Visszafordítható az Alzheimer-kórral járó emlékezetromlás, ráadásul még a betegség előrehaladott állapotában is - állapították meg ausztrál kutatók, akik egereken teszteltek egy új kezelési eljárást.
Megdöbbentő hatása van a boldog párkapcsolatnak
Amerikai kutatók csaknem 4500 heteroszexuális párt követtek nyolc éven át egy nagyobb tanulmány keretében, amely az egészség és a nyugdíjas kor összefüggéseit elemezte.
Új módon segíthetnek az Alzheimer-kórban szenvedőkön
Egy nemzetközi kutatócsoport mesterséges neuronokkal rendelkező szilikonchipet hozott létre Angliában.
Élő mohával kezelnének gyógyíthatatlan idegrendszeri betegségeket
Gyógyíthatatlan idegrendszeri betegségeket kezelne az a kutatócsoport, amely az Alzheimer-kór, valamint egyéb memóriazavarok és neuro-pszichiátriai betegségek molekuláris mechanizmusait vizsgálja magyar részvétellel. Kutatásuk célja, hogy a kórfolyamatok pontos megismerésével, azok befolyásolásával új terápiás utakat nyissanak meg a neuro-degeneratív betegségek kezelése terén.
Két évtizeddel előre jelezhető lesz a rettegett kór
Egyre többet tudnak az egyelőre gyógyíthatatlan Alzheimer-kór kialakulásáról, és az előrejelzéséhez egy egyszerű vérvizsgálat elegendő lesz.
Alzheimer-kór: ennek a hírnek a nők nem fognak örülni
Korábban azt hitték, azért több az alzheimeres nő, mint férfi, mert a szebbik nem képviselői tovább élnek.
Rengeteg dolgot lehet tenni az Alzheimer-betegekkel
Élhetővé tehető az élet egy demens ember társaságában is - a szakemberek szerint.
Újabb betegséget hoztak összefüggésbe a kezeletlen cukorbajjal
Mintegy 1300 55 éves vagy idősebb ember vizsgálatából vonták le következtetéseiket a tudósok.
Nagy bejelentés az Alzheimer-kór korai felismeréséről
A szem tényleg a "lélek tükre".
Robbanásszerűen nő az Alzheimer-kórosok száma
Harminc éven belül háromszor annyian szenvednek majd ebben a betegségben világszerte, mint most - olvasható az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének prognózisában. Erről is szó volt a Magyar Pszichiátriai Társaság győri vándorgyűlésén.
Egyszerű módszer csökkentheti az Alzheimer-kór hatásait
Ráadásul akár a 2-es típusú cukorbetegség tüneteit is enyhítheti.
Itt lehet a megoldás az Alzheimer-kór ellen
Hatékonynak bizonyult az enyhe vagy közepes Alzheimer-kór kezelésében a kínai kutatók által kifejlesztett új gyógyszer.
Bill Gates dollármilliókat adott az Alzheimer-kór kutatására
Az Alzheimer-kór korai diagnosztikájának fejlesztésére adományoz 30 millió dollárt (8,3 milliárd forintot) Bill Gates és Leonard Lauder üzletember, az Estée Lauder vállalat egykori elnöke.
Magyar kutatók megfigyelése segíti az Alzheimer- és a Parkinson-kór elleni harcot
Az Alzheimer- és a Parkinson-kór terápiájához is közelebb kerülhetnek a kutatók az ELTE Neuroimmunológiai Kutatócsoportjának megfigyelései által.
Megdöbbentő dolgot találtak az emberi agyban
Herpeszvírusok állhatnak az Alzheimer-kór hátterében egy új amerikai kutatás szerint.
Sokkoló eredmény, már nem sci-fi az emlékátvitel
Sikeresen ültetett át egy emléket egyik csigából a másikba a genetikai információ egy formájának átvitelével a Kaliforniai Egyetem kutatócsoportja. A kutatási eredmények közelebb vihetnek egyes betegségek, például az Alzheimer-kór vagy a poszttraumatikus stressz szindróma hatásainak enyhítéséhez.
Új felfedezés a memóriáról
Először találtak bizonyítékot arra, hogy képesek múltbéli eseményeket visszaidézni emlékezetükben az állatok. Az Indianai Egyetem (IU) szakértői szerint a felfedezés segítheti az Alzheimer-kór kezelésére szolgáló új gyógyszerek kifejlesztését.
Különleges agystimuláció az Alzheimer-kór ellen
Míg az Alzheimer-kór kezelésében a legtöbb gyógymód a memória javítását célozza meg, az Ohiói Állami Egyetem Wexner Orvostudományi Központjának kutatói mély agyi stimulációs eljárással próbálkoznak a betegek problémamegoldó és döntéshozó képessége csökkenésének lelassítására.