Aludjon a gyerek kiságyban, a szülők szobájában - ajánlják hosszú ideje az orvosok a babázó pároknak, mivel az eddigi kutatások eredményei azt mutatták, hogy fokozza a bölcsőhalál bekövetkeztének esélyét, ha a baba a szülőkkel együtt alszik.
Egy új vizsgálat szerint ugyanakkor önmagában az, hogy a baba a szülők ágyában alszik, nem növeli a kockázatot, abban más tényezők is közrejátszanak. Mint kiderült, a legnagyobb veszélyben azok a gyerekek vannak, akiket szüleik alkohol- vagy kábítószerfogyasztás után fektetnek maguk közé.
Ugyancsak veszélyes lehet a kicsikre, ha vastag, nehéz az ágynemű, nagyon puha a matrac, a szülők nagypárnát használnak, illetve, ha előző éjjel túl keveset aludtak. Tragédia a legnagyobb valószínűséggel akkor következik be, ha a babát és a szüleit a kanapén nyomja el az álom.
Az új kutatás eredményeit minden bizonnyal megkönnyebbüléssel veszik majd a szülők, ám a szakértők figyelmeztetnek: Nagy-Britanniában évente átlagban 300 csecsemőt ér bölcsőhalál, háromnegyedüket a szülők ágyában.
A gyermekgondozási szakértők szerint ennek ellenére a kutatás rendkívüli jelentőségű, hiszen korábbi vizsgálatok bizonyították, hogy azok az anyák, akik együtt alszanak gyermekükkel, tovább is szoptatják a kicsit, ami nagyon fontos az immunrendszer fejlődése szempontjából.Magyar helyzet
Az InfoRádiónak tavasszal nyilatkozó szakértő, a Heim Pál Gyermekkórház újszülöttvédő projektjének főorvosa arról számolt be, hogy Magyarosrszágon csaknem kétszer annyi csecsemővel végez a bölcsőhalál, mint a fejlett országokban. Scheuring Noémi hozzátette: a rossz eredmény oka elsősorban a szülők szokásaiban és szociális helyzetében keresendő.
Míg Nyugaton a bölcsőhalál átlagos előfordulási aránya 1-2, addig Magyarországon 2-3 ezrelék. Ennek egyik oka, hogy a szülők nem tudnak eleget a problémáról, és nem fogadják meg az orvos vagy a védőnő tanácsait - mondta az InfoRádiónak a Heim Pál Gyermekkórház adjunktusa.
Jelentősen növeli a bölcsőhalál előfordulásának esélyét, ha a baba nem a saját, keményebb matracú kiságyában, hanyatt fekve, hanem a szülőkkel együtt alszik - magyarázta Scheuring Noémi.
A rossz szociális helyzetből fakadó problémák is komoly veszélyt jelenthetnek a kicsikre: ilyen, ha sokan laknak egy lakásban, több gyerek alszik egy ágyban, vagy a szülők nem tudják megfelelő módon táplálni őket - tette hozzá az adjunktus.
A szoptatott csecsemők körében ritkábban fordul elő a bölcsőhalál, és az olyan babák közül is kevesebbet érint ez, akiknek jó minőségű tápszert adnak tehéntej helyett. Ez ugyancsak szociális, nagyon sokszor anyagi kérdés - mondta Scheuring Noémi.
A kutatások kimutatták, hogy nagyobb eséllyel végez a bölcsőhalál a kis súllyal vagy idő előtt született gyerekekkel. A hirtelen csecsemőhalál fertőzéses, hurutos, lázzal járó betegségek hatására is előfordul, ráadásul télen több az ilyen eset - közölte az adjunktus.
Növeli a fiúkat nagyobb arányban (60 százalék) sújtó bölcsőhalál létrejöttének esélyét a dohányzás vagy a kábítószer-fogyasztás is - magyarázta a Heim Pál Gyermekkórház szakértője, hozzátéve: a ritmusos mozgásoknak, például a cumiztatásnak jelentős szerepe van a hirtelen csecsemőhalál kivédésében.
Wéber Gábor: rég nem láthattunk ilyet a Forma–1-ben