Németh Zsolt szerint egy nagyon messze ható következményekkel járó eseménynek voltunk szemtanúi az elmúlt napokban.
"Egyértelműnek látom azt, ahogy Donald Trump megfogalmazta, konvenciós beszédében csütörtökön teljesen új irányt fog venni ennek az eseménynek a következtében, ugyanis ő most a nemzeti egységre kívánja majd helyezni a hangsúlyt, szemben az eddigi nagyon konfrontatív kampányidőszakkal. Sokkal inkább a kooperáció kerül előtérbe a retorikájában, megközelítésében, és ennek kihatása van a nemzetközi politikára, adott esetben az európai és a magyar politikára is, ahol szintén
a konfrontativitásnak, az erőszakkal való fenyegetésnek a jelentősége az elkövetkező időszakban háttérbe szorulhat. Nagyon kívánatosnak is tartom ezt a tendenciát"
– mondta a parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke az InfoRádió Aréna című műsorának stúdiójában.
Arra a felvetésre, hogy megrémülhetett az amerikai elit attól, hogy az elnök ennyire megközelíthető egy olyan országban, ahol bárkinél fegyver lehet, azt mondta, olyan szélsőséges polarizáció zajlott le az elmúlt időszakban az európai, illetve az amerikai közéletben, politikában is, hogy érzékelik a politikai erők, hogy az embereknek van egy nagyon határozott igényük arra, hogy a nemzeti egység irányába történjenek lépések.
"Most Trump ebben a helyzetben ezt meg is teheti, hiszen a merénylet önmagában nagyon jelentős szimpátiamegnyilvánulások sorozatát váltotta ki, sőt a nemzetközi és a történelmi tapasztalat is azt mutatja, hogy ebben a helyzetben a megtámadott melletti szimpátia fölerősödik. Reagan elnök esetében ugyanezt lehetett tapasztalni. A Reagan elleni merényletet követően szinte mindegyik államban az elnök támogatottsága elsöprően megnőtt" – vont párhuzamot.
Hogy választhatta volna-e Trump elnökjelölt a bosszú, a harag útját, arról azt mondta, épp ennek az eseménynek a hatására változtatta már meg most is a csütörtöki beszéd tartalmát, illetve jelezte ezt előre. "Meglátjuk, hogy csütörtökön mi fog ebből megvalósulni" – figyelmeztetett.