eur:
408.55
usd:
387.37
bux:
78848.5
2024. november 18. hétfő Jenő
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő interjút ad a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban a Kossuth rádió óbudai stúdiójában 2024. május 3-án.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Orbán Viktor péntek reggel: az EP-választás egy utolsó esély visszafordulni a háború felé vezető úton

Hosszabb interjút adott péntek reggel a Kossuth rádióban Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke, a fő téma a háború, annak tétje és egyéb közpolitikai ügyek voltak. Bejelentette, a franciák mellett katariakat is bevon a Budapest Airport projektjébe.

Terjedelmes interjút adott Orbán Viktor kormányfő és Fidesz-elnök péntek reggel a Kossuth rádiónak.

Az utolsó esély a "békekoalícióra"

"Most már a végén vagyunk, lehetőségeink végéhez közeledünk, közeledik egy olyan pont, amelyet nehéz meghatározni, amely a visszafordulás utolsó lehetőségét tartalmazza" - fogalmazott az európai "háborús hangulatról".

A háborús közlések szerinte immár nem csupán vélemények, hanem tájékoztatások, bejelentések.

"Ez van, amikor egy regionális konfliktust nem szigetelünk el az elején" - vont mérleget Orbán Viktor.

"Így szoktak a regionális háborúkból világháborúk kinőni."

Ebből a szempontból szerinte a mostani EP-választás "döntő", a hétvégén "kapunk egy esélyt", novemberben pedig az amerikai elnökválasztás lehet az utolsó, "ha Donald Trump visszatér", ami egy békekoalícióra is esélyt jelenthet még.

Figyeli a "szerencsétlen magyar baloldaliakat", akik "a háború és a béke között őrlődnek", szerinte úgy akarják feloldani ezt a konfliktust, hogy bagatellizálják a háború jelentőségét, közelségét, ahogy tettek a migráció ügyében is.

Oroszországgal kapcsolatban figyelmeztetett, "nem szabad rángatni az oroszlán bajszát", mert Oroszországnak legnagyobb a háborús hátországa.

Kitért a béke társadalmi támogatottságára is, amelyet szerinte jól jelez, hogy mennyien "áradtak" a Békemeneten június 1-jén, Magyarországon csak a baloldal vezetői háborúpártiak.

"Robert Fico küzdött a háborús nyomás ellen, ezért vannak benne a golyók" - említette a miniszterelnök, aki szerint a minapi Fico-interjút mindenkinek látnia kellene.

A legnehezebb kérdés

Orbán Viktor kijelentette, a legnehezebb kérdés, hogyan állja a nyomást a NATO-csúcson Magyarország, a brüsszeli nyomásnak ugyanis már sikeresen ellenállt.

A háborúba szerinte Magyarországnak a kisujját sem szabad beletennie, mert "be fog szippantani", és a NATO át fogja venni a magyar szuverenitás egy nagyon fontos részét, ami "nagyon közel van".

"Ezt le kell tárgyalnunk a következő NATO-főtitkárral, el kell fogadtatnunk, hogy mi a magyar álláspont: senki sem kényszeríthet bennünket arra, hogy a NATO területén kívüli katonai akcióban vegyünk részt" - fejtegette.

A választásról - párhuzamok

Amikor ő vagy a kormánytagok hivatalba lépnek, esküt tesznek, ehhez tartani kell magukat "a végsőkig".

"Ki fogunk tartani a béke mellett, kérdés, hogy meddig tudunk. Ha megerősítenek minket a választáson, könnyebb lesz. Nekünk is kellenek úgymond fegyverek, hogy meg tudjuk védeni az álláspontunkat. Szembemenni a falkával, ahhoz kell igazán erő."

Felidézte, a Tisza- és a Horthy-időszakban volt bátorság, de nem volt meg az erő ahhoz, hogy a világháborúkból az ország kimaradjon.

A kormány - mint párhuzamot vont - most "tankol fel" az emberek bizalmából.

Orbán Viktor azért harcol a leggyakrabban, hogy az EU-ba küldött tagállami pénzeket ne Ukrajnába küldjék, hanem a tagállamok maguk egyesével dönthessenek arról, hogyan, mennyi pénzzel támogatják Ukrajnát. Most a NATO csinálja szerinte ugyanezt, pénzt kér Ukrajna "megdobálásához erőforrásokkal", de ebből is csak "a spekulánsok keresik magukat degeszre".

Reptér-visszavásárlás

Mint az Infostart is megírta, az állam visszavásárolta a budapesti repülőtér 80 százalékát.

"Ez majdnem monopólium. (...) Gratulálok önnek és mindenkinek, mindenki vagyona hirtelen megnőtt 100 ezer forinttal" - húzta alá Orbán Viktor.

Szerinte a vásárlás meg fog térülni, az állam pedig profikat vont be a konstrukcióba, a franciák mellett később katariakat is be készül vonni a reptéri projektbe.

Címlapról ajánljuk
A csúcs közelében: két év alatt egymillió hordónyi kőolajat termeltek ki Vecsésen

A csúcs közelében: két év alatt egymillió hordónyi kőolajat termeltek ki Vecsésen

A vecsési mező jelenleg napi 4000 hordó, 600 ezer liter kőolajat biztosít, ami a Mol Magyarország termelésének egyharmada – mondta az InfoRádió EnergiaVilág című műsorában az olajipari vállalat kutatás-termelés ügyvezető igazgatója. Schubert Archibald arról is beszélt, hogy több millió hordónyi nyersanyag lehet a föld mélyén a térségben.

Fordulat az ukránoknak adott nagy hatótávolságú rakétákkal kapcsolatban

Vasárnap jelent meg az értesülés, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának a nagy hatótávolságú cirkálórakéták bevetését oroszországi célpontok ellen. Azóta számos hír érkezett, de az egyik kulcsfontosságú értesülést már korrigálták is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Határozott figyelmeztetés jött Putyintól, Amerika mégis átlépte a vörös vonalat: most tényleg világháború szélén vagyunk?

Határozott figyelmeztetés jött Putyintól, Amerika mégis átlépte a vörös vonalat: most tényleg világháború szélén vagyunk?

Hétvégén robbant a hír, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte az ukrán haderőnek, hogy nagy hatótávolságú fegyverekkel támadják Oroszország belső területeit. Vlagyimir Putyin orosz elnök arról beszélt korábban, hogy ha Amerika ezt meglépi, Washington hadviselő féllé válik, hiszen az amerikai ATACMS-rakétákat szerinte csak amerikai katonák segítségével lehet célra vezetni. Trump emberei már harmadik világháborútól rettegnek, pedig a helyzet egyelőre nem tűnik ennyire drasztikusnak. Racionálisan lehet rá számítani, hogy az oroszok most vesznek egy nagy levegőt és 2025 februárjáig elnézik az újabb vörös vonal átlépését, ennek pedig több oka is van.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×