eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Unsplash

Újabb lépést tett a kormány az Ukrajnának szánt magyar pénzek ügyében

Budapest álláspontja az, hogy nem hitelből, hanem a költségvetésből kell fedezni a bajban lévő szomszédos országnak szánt segítség költségét.

Mint az az elmúlt időszakban számtalanszor elhangzott, a magyar kormány nem támogatja a 18 milliárd eurós közös uniós hitel felvételét, hiába fogadta el az erre vonatkozó javaslatot csütörtökön az Európai Parlament. A Magyar Közlönyben szerda este megjelent határozatban már az szerepel, hogy a fenti összegből hazánkra eső 187 millió eurót Varga Mihály pénzügyminiszternek kell biztosíania és Szijjártó Péternek kell tárgyalnia a pénzügyi támogatáshoz szükséges megállapodás kidolgozása érdekében.

A külgazdasági és külügyminisztert az energiaügyi miniszterek rendkívüli brüsszeli ülése után is kérdezték az ügyről. Válaszában kifejtette: Magyarország a 18 milliárd euró rá eső részét oda fogja adni Ukrajnának, de kétoldalú alapon,

az ukránokkal kötött szerződés alapján.

Még nem kezdtek el tárgyalni, így a támogatás formája sem ismert. A "közös hitelfelvételt nem támogatja Magyarország. Íjgyártó István kijevi nagykövet ma közli a tárgyalások megindításának szándékát az ukrán külügyminisztériummal és kéri a tárgyaló fél kijelölését" - közölte Szijjártó Péter.

Az egyébként, hogy az EP csütörtökön jóváhagyta a hitelfelvételi megállapodást, még nem az uniós folyamat vége: a kölcsönt most december 6-án a tagállamok vezetőiből álló Tanácsnak kell egyhangú döntéssel jóváhagynia ahhoz, hogy az Európai Bizottság a pénzügyi piacokon hitelt vehessen fel, és az ebből származó támogatást 2023 elején eljuttathassa Ukrajnának.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×