eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Egy vevő cigarettázik egy XXII. kerületi nemzeti dohánybolt előtt 2013. július 1-jén.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Dohányboltok: változást készít elő egy törvényjavaslat

Az egyre keresettebb növényi alapú hevítőrudak összetételéről és hatásáról nem sokat tudni, de egy friss törvénytervezet információ adási kötelezettséget írna elő esetükben és a dohányboltokba terelné ezeket a termékeket.

A dohánytól eltérő növényi alapú hevítőrudak több mint egy éve kaphatók a kiskereskedelmi forgalomban. Hónapokon belül elfogadhat a parlament egy törvénymódosítást, aminek nyomán ezek a szerek nikotintartalomtól függetlenül kizárólag dohányboltban forgalmazható termékké válnak – írja a 24.hu.

Az innovatív dohánycégek termékeit eddig is elérték a vásárlók a trafikokban, ám a jogszabályváltozás nem is az ismert dohánygyártók által készített termékeket, vagy azok valamely variánsát érinti, hanem a trafikokban korábban nem elérhető, a hevített dohánytermékeket imitáló, nem dohánytartalmú termékeket. Ezek nem keverendők össze a hevítéses dohánytermékekkel, amiket eddig is jól szabályozottan értékesítettek – hívja fel a figyelmet a lap.

A növény alapú hevítőrudak nem minden esetben nikotinmentesek, van ilyen is, olyan is, de eddig nem tartoztak a dohánytermékek közé.

A dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termékeket (amelyek dohányt nem, de nikotint tartalmaznak) is csak trafikokban lehet ugyan árusítani, ez a definíció csak a száj nyálkahártyán keresztül felszívódó niktontermékekre, azaz a Magyarországon is kapható nikotinpárnákra vonatkozik.

Megemlítik a cikkben, hogy a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága szerint a „gyógynövényes” hevítőrudak eredete és összetétele sok esetben nem ismert, az egészségre gyakorolt hatásukkal kapcsolatban nincs információszolgáltatási kötelezettség, a 24.hu-nak egy szakértő azt mondta a témában, hogy keveset is tudni róla.

Az új törvénnyel oldanák fel azt az ellentmondásos helyzetet, hogy amíg jelenleg

a növényi hevítőrudak bárhol beszerezhetők, addig a hevítésükre szolgáló eszközök kizárólag dohányboltban érhetők el.

Persze a törvény életbe lépésével a kiskorúak sem vehetnék meg ezeket a termékeket.

Az EU és tagállamai számára május 11-én tették elérhetővé a magyar törvénytervezetet az új dohányipari szabályozás részleteiről. A tagállamoknak három hónapjuk van véleményezni azt, de az unió akár ki is tolhatja a véleményezés határidejét. Ezt követően kerülhet az Országgyűlés elé a javaslat, amellyel összefüggésben a nemdohányzók védelméről szóló törvény mellett a trafiktörvényt és a reklámtörvényt is módosíthatják. Utóbbit annak érdekében, hogy ezeket a termékeket se lehessen hirdetéssel népszerűsíteni.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×