eur:
394.36
usd:
369.63
bux:
65210.08
2024. április 19. péntek Emma
Orbán Viktor miniszterelnök (j) aláírja a kinevezési okmányokat eskütételét követően az Országgyűlés ülésén 2022. május 16-án. Mellette Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Elemző az új kabinetről: sok a gazdaságspecifikus portfólió, ez kijelöli az irányt is

Ötödik alkalommal választotta meg Orbán Viktort miniszterelnöknek az Országgyűlés hétfőn. A kormányfő már pénteken közölte, kik lesznek új kabinetjének tagjai. Talabér Krisztián, a Nézőpont Intézet elemzője szerint ez egy gazdaságspecifikus kormány lesz.

Az új kabinetben rengeteg olyan miniszteri portfólió jött létre, ami gazdaságspecifikus – emelte ki Talabér Krisztián. A Nézőpont Intézet elemzője szerint ennek oka egyértelmű: egyrészt a pandémia, aminek szövődményeit a mai napig érezni a gazdaságban, másrészt a magas infláció és energiaválság. A következő évek legfontosabb feladatai a pénzügyi stabilitás rendben tartása, a gazdaság fejlesztése, az iparpolitika, illetve kereskedelmi egyezmények tető alá hozása, így nem meglepő, hogy ennyifajta gazdaságspecifikus minisztérium jön létre – magyarázta.

Nincs továbbra sem külön tárcája az oktatásnak és az egészségügynek. Talabér Krisztián meglátása szerint ennek van egy politikai és egy szakmai vetülete: a miniszterelnök biztosan nem engedheti meg magának, hogy az ellenzék diktáljon neki - ha létrehozott volna egy egészségügyi vagy oktatási minisztériumot, az egyfajta önbeismerés lett volna, amellett hogy felesleges is lett volna, hiszen eddig sem volt külön miniszterük ezeknek a portfólióknak, de ettől függetlenül működött egy-egy államtitkárság, amely csak ezekkel foglalkozott – fogalmazott az elemző.

A Nézőpont Intézet munkatársa szerint az, hogy a köznevelés és az egészségügy is várhatóan a Belügyminisztérium alá fog tartozni, jó döntés, mert mint fogalmazott,

ezek erőteljes szervezést igénylő területek, ami Pintér Sándor egyik erőssége.

Emlékeztetett, hogy a belügyminiszter feladata volt a Covid-járvány alatt az Országos Kórházi Főigazgatóság irányítása, aminek köszönhetően nem volt eszközhiány, orvoshiány, ágyhiány.

A „nagy visszatérőket”, Navracsics Tibort és Lázár Jánost illetően úgy fogalmazott, hogy attól még, hogy 2014-ben, illetve 2018-ban kikerültek a kabinetből, politikailag nem tűntek el, ami most jól látható is. A Nézőpont Intézet munkatársa szerint Navracsics Tibor visszaemelése azért is kiváló döntés, mert EU-biztosi feladat áll mögötte, beszéli az európai "jelnyelvet" és nagyon jó kapcsolatokat ápol Brüsszelben, ahol szaktekintélynek számít. Arra is felhívta a figyelmet, hogy miután Navarcsics Tibor és Varga Judit is fog Európa-politikával foglalkozni, így

„el lehet majd játszani a jó zsaru, rossz zsaru felállást".

Talabér Krisztián úgy látja, az új kabinetnek a következő években a legnagyobb feladata az lesz, hogy minden egyes gazdasági krízist kezeljen. Az egész ciklus lényege pedig értékelése szerint az lesz, hogy az ország visszatérjen az egyensúlyi pályára, és a sok gazdasághoz értő miniszter bizonyára ezen fog dolgozni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: eljött az idő, hogy Budapest után Brüsszelben is megmentsük a szabadságot

Orbán Viktor: eljött az idő, hogy Budapest után Brüsszelben is megmentsük a szabadságot

"Amíg nemzeti kormány lesz, Magyarország nem lép be az ukrajnai háborúba senkinek az oldalán" - jelentette ki a Fidesz EP-kampánynyitó rendezvényén pénteken Orbán Viktor pártelnök. "No migration, no gender, no war" - adta ki a hármas jelszót.

Kaiser Ferenc: a mérsékelt izraeliek nem Iránt féltik, hanem az amerikai fegyvercsomagot

Hírügynökségi jelentések szerint az izraeli hadsereg csapást mért több célpontra Iránban, de ezt Izraelben hivatalosan nem erősítették meg. Irán azt közölte, hogy a légvédelme működésbe lépett, és az okozott robbanásokat a közép-iráni Iszfahán körzetében. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint ez izraeli jelzés, figyelmeztetés volt Iránnak a hétvégi zsidó állam elleni támadása után.
VIDEÓ
Lezuhant egy stratégiai bombázó Oroszországban, ismét ukrán támadás volt Belgorod ellen – Ukrajnai háborús híreink pénteken

Lezuhant egy stratégiai bombázó Oroszországban, ismét ukrán támadás volt Belgorod ellen – Ukrajnai háborús híreink pénteken

Egy Tu-22M3 stratégiai bombázó repülőgép lezuhant Oroszország Sztavropoli területén. A négy pilóta katapultált, egyikőjüket még keresik. Az orosz védelmi minisztérium szerint a balesetet technikai probléma okozta. Vjacseszlav Gladkov belgorodi kormányzó szerint 25 légieszközt semmisítettek meg az Ukrajnával határos régió fölött péntekre virradóra. Néhány épületben kár keletkezett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 19. 16:25
×
×
×
×