Csúcsra járatják a kiberhadviselést az ukrán-orosz háborúban is - mondta az InfoRádió által megkérdezett szakértő. A RelNet Kft. ügyvezetője, Dávid András szerint lehet védekezni az ilyen jellegű támadások ellen, de komplex stratégiára van szükség.
"Egyre növekvő mértékben zajlik a háború a kibertérben, ennek a jelentősége folyamatosan nő. Akár ha csak azt nézzük, hogy egyetlen civil lelövése a médiában milyen visszhangot kelt és hangolja az oroszok ellen a világ közvéleményét, miközben egy orosz hacker térdre tudja kényszeríteni ez EU-tagállam vízerőművét, akkor ha meggondoljuk, az impaktja több nagyságrenddel nagyobb az utóbbinak, mint egy emberélet kioltásának. Ebbe szörnyű belegondolni" - mondta Dávid András.
Hogy profik vagy amatőrök vesznek-e részt a kiberhadviselésben, arra egyértelműen az a válasza: ezek profi, paramilitáris osztagok.
"Nem úgy kell elképzelni, hogy vállappal ott ülnek, de állami pénzen működtetett, hatalmas hackercsapatok is dolgoznak ezen.
Természetesen vannak amatőrök is, de jól látható, hogy a prímet már réges rég átvették a pénzért dolgozó profik" - mutatott rá.
A kiberhadviselésnek "sajnálatos sajátossága", hogy nagyon jellemző, köztes szervereket törnek fel a támadók, így a szakember szerint előfordulhat az, hogy kibertámadás például Uruguayból érkezik hozzánk, emiatt pedig az egész világ érintett ebben a problémában.
Vannak persze tévhitek is a kibertámadással kapcsolatban.
"Sokan azt gondolják, hogy ha felhőbe kihelyezik a rendszereiket, akkor majd a felhőszolgáltató megvédi őket. Ez teljes tévhit. A felhő az csak egy platform, védelméről ugyanúgy gondoskodni kell.
A jelenleg hatályos jogszabály szerint "ellentámadás jellegű lépéseket tilos tenni", ez ugyanúgy önbíráskodásnak minősül, mint a klasszikus önbíráskodás.