Minden idők legsikeresebb nyarát zárta 2021-ben a belföldi turizmus Magyarországon – értékelte a szezont Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója. Nyáron a tavalyinál 25 százalékkal több, közel 15 millió vendégéjszakát regisztráltak, és közel 5 millió vendég, közülük 1 millió külföldi nyaralt idén Magyarországon. Ismertetése szerint 360 milliárd forintot költöttek el a vendéglátóhelyeken, ez 25 százalékos növekedés 2020-hoz képest, és a 2019-es rekordévinél is 10 százalékkal magasabb. A vendéglátás teljesítménye tehát már felülmúlta a járvány előttit – mondta a vezérigazgató.
A szálláshelyeken az ötmillió turista 183 milliárd forintot költött el, ami 41 százalékos növekedés az előző évhez képest.
Pozitív elmozdulás látszik a beutazó turizmusban is: a külföldiek 2,9 millió vendégéjszakát töltöttek el a magyarországi szálláshelyeken, ami 40 százalékkal magasabb, mint tavaly.
A turisztikai térségek sorrendje változatlan: a legnépszerűbbek idén is a Balaton, a Mátra-Bükk-Sárvár és Debrecen térsége volt - közölte a vezérigazgató.
A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (ntak) adatai alapján a forgalom mindhárom nyári hónapban felülmúlta az előző évit: júniusban 66 százalékkal, júliusban 22 százalékkal, augusztusban pedig 16 százalékkal volt magasabb a vendégéjszakák száma. Augusztus 20-án, a legforgalmasabb napon 220 ezer vendégéjszakát regisztráltak, Budapesten közel kétmillióan vettek részt a rendezvényeken.
Szeptember-novemberre már most ötmillió foglalást lát a Magyar Turisztikai Ügynökség. Főleg belföldiek foglalnak, döntő részben a vidéki Magyarországra. Hetente átlagosan 7 százalékkal növekszik a foglalások száma - mondta Guller Zoltán az InfoRádióban. Megjegyezte, zárásra nincs szükség, az oltás a megoldás.
"Aki a két oltását felvette, az nyugodtan foglalhat az őszi időszakra, nagy valószínűséggel el fogja tudni ott tölteni a pihenését"
– ígérte a szakember.
Hasítanak a SZÉP-kártyás fizetések
A SZÉP-kártyákra 89 milliárd forintot töltöttek fel a munkáltatók a nyári időszakban, az első nyolc hónapban 244 milliárd forintot. A feltöltések elérhetik a 360 milliárd forintot az idén, mindez nagymértékben segíti az ágazat talpra állását - vázolta Guller Zoltán. Idén 252 milliárd forintot költöttek az első nyolc hónapban a kártyákról, nyáron pedig 53 százalékkal többet, 145 milliárd forintot.
A költések értéke rekordot döntve eléri majd a 300 milliárd forintot a várakozásaik szerint.
2021 augusztusában 17 milliárd forintot töltöttek fel a SZÉP-kártyákra a munkáltatók, ez 17 százalékkal magasabb összeg, mint korábban volt – mondta az MTÜ vezérigazgatója.