eur:
410.63
usd:
395.01
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István
Nyitókép: Pexels

Apa csak egy van - de milyen legyen?

A férfi legyen családfenntartó, ugyanakkor töltsön minél több időt a családjával - ez az ellentmondásos elvárás nehezedik napjaink apáira - állítja a pszichológus. Léder László, az Apa Akadémia alapítója szerint ez nem más, mint az anyák esetében már régóta ismert kettős szerepkövetelmény megismétlődése.

Pár éve még csak az apák napja környékén esett több szó az apákról, azonban ma már szerencsére nem csak akkor kerülnek előtérbe - mondta az InfoRádiónak Léder László pszichológus, az Apa Akadémia alapítója.

A nagyobb figyelem ellenére azonban a hagyományos apa-modell nem szűnt meg:

ő a családfenntartó a családban, az ő jövedelme teszi ki a családi költségvetés nagyját,

amiből persze az következik, hogy energiájának nagy része a munka felé összpontosul, nem pedig a család felé.

A kettős szerepelvárás megjelenése az apáknál is

A KSH Népességtudományi Kutatóintézet kutatása szerint sajnos Magyarországon kimondottan nőtt az az elvárás, hogy a férfi kenyérkereső legyen.

"Ezzel párhuzamosan egy másik elvárás is megerősödött, mégpedig hogy legyen családapa, és minél több időt töltsön a családjával és a gyermekeivel" - mondta Léder László. Hozzátette azt is, hogy az apák esetében is megjelent a kettős szerepvállalás, amiről az édesanyák tekintetében már régóta beszélünk.

Az édesapák bizony ott lennének a családban, maguk is többet szeretnének, de nagyon erős a kenyérkereső szerepük.

Mi az apa szerepe a családban?

Léder László szerint az apa szerepe nem csak az anyagi támogatásban merül ki.

"A gyermekvállalás a párkapcsolat minőségétől függ, hogy érzik-e, hogy a másik szereti őket, tényleg szeretnék-e azt a gyermeket, tehát inkább lélektani faktoroktól függ, nem gazdaságitól" - mondta.

Az Apa Akadémia alapítója azt is elmondta, hogy a magyarországi és nyugat-európai fiatalok nagyon modern elképzelésekkel rendelkeznek. Mondhatjuk úgy is, hogy reform-elképzeléseik vannak: emancipált háztartást képzelnek el, és közösen szeretnének gondoskodni a gyermekükről.

De miután megszületik a gyermek, a párok szép lassan visszaesnek a tradicionális szerepekbe - fejtette ki Léder László.

"Ezt azt jelenti, hogy az apa-anya szerep a gazdasági háttér megteremtésének csapdájába kerül, amiben felborul a munka-magánélet egyensúly, ami miatt sok párkapcsolat megy tönkre"

- summázott Léder.

A teljes beszélgetést meghallgathatják a Családi hét magazin hétfői adásában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

A nyúl füle című előadást a közelmúltban mutatta be az Örkény Színház. A zenés darabot Fábián Péter írta és rendezte, a zenét Dargay Marcell, a dalszövegeket pedig Parti Nagy Lajos szerezte. Az előadással Örkény Színház társulata arra vállalkozik, hogy egy zenés "fabularevü” keretében gondolja újra az aesopusi állatmeséket.
VIDEÓ
Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Az amerikai elnökválasztás minden évben jelentős hatással van a piacokra, de a 2024-es novemberi eseményt kivételes várakozás övezte. A befektetők már Trump győzelmét megelőzően elkezdték árazni a republikánus jelölt esélyeit, amelyek szeptember közepétől egyre markánsabban emelkedtek. Miután Trump novemberben megnyerte az elnökválasztást, a tőzsdéken valóságos eufóriát láthattunk, a mozgások pedig a Covid-időszak utáni bikapiac legszebb napjaira emlékeztették a befektetőket. Nem túlzás azt állítani, hogy győzelmével Trump valósággal berobbantotta a piacokat, de vajon jövőre is kitart a Trump-trade lendülete?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×