Holchacker Péter kifejtette: a nettó gyógyszerár-támogatási kiadások csökkentek Magyarországon. A szlovák gyógyszerköltés a GDP 1,6 százalékát, a cseh 1,25 százalékát teszi ki, a magyar támogatások a GDP 1,1 százaléka alatt maradnak - mondta.
"Az elmúlt 10 évben reálértéken csökkent a gyógyszerár-támogatás, de ezt a lehetőségek szerint a V4-országok átlagárára szeretnénk felemelni" - mondta, hozzátéve, hogy Magyarország a makrogazdasági eredményei alapján alkalmas arra, hogy az évek óta halogatott visszapótlást megtegye.
Erre szükség is van - tette hozzá -, hiszen az elmúlt időszak finanszírozási hiányosságai miatt előfordult, hogy
a környező országok betegei hamarabb, vagy nagyobb mértékben jutottak hozzá új, innovatív terápiákhoz, gyógyszeres kezelésekhez, amelyeknek Magyarországon is elérhetőnek kellene lenniük.
Innovatív gyógyszeripar
Holchacker Péter szerint csak az innovatív gyógyszeripar évente 100 milliárdos nagyságrendben járul hozzá a nemzetgazdasági érték teremtéséhez a klinikai vizsgálatokon keresztül, ezt az arányt célszerű lenne tovább bővíteni. "Ahhoz, hogy ebben a kérdésben tovább tudjunk lépni nagyon komoly, összehangolt kormányzati és iparági lépésekre van szükség, annak érdekében, hogy Magyarország jelenleg jó pozícióját a klinikai vizsgálatok terén fenn tudjuk tartani, vagy még tovább tudjuk bővíteni" - emelte ki az egyesület igazgatója.
Halandóság kitolása, jó életminőség - gyógyszertámogatás
Átfogó elemzések azt mutatják, hogy évente több tíz ezer ember hal meg olyan betegségekben, amelyek elkerülhetők lennének - mondta az igazgató.
"A modern, innovatív terápiák az elmúlt években számos olyan újítást hoztak az ellátások körébe, amelynek következtében korábban nem gyógyítható betegségek váltak gyógyíthatóvá"
- mondta. Ahhoz, hogy ezek a terápiák a magyar betegek számára is elérhetővé váljanak, a jelenlegi, nem túl transzparens, nehézkes, bonyolult gyógyszer-befogadási folyamatot és rendszert kellene fejleszteni. Ezért fogalmazta meg az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete hárompontos javaslatát, miszerint: a befogadási rendszert gyorsabbá és átláthatóvá kell tenni, és meg kell teremteni minden olyan finanszírozási alapot, amely ennek kiszámíthatóságát segíti.
"Ha a visegrádi szintre emelt gyógyszerkasszát innentől kezdve minden évben a GDP-bővülés arányában tudnánk bővíteni, akkor az már egy hosszú távra tervezhető fejlesztési alapot jelentene" - summázott Holchacker Péter.