Nemsokára megkezdődik a kullancsszezon, ugyanis a tavasz beköszöntével, a meleg megjelenésével, a természet zöldbe borulásával nem csak a kirándulók indulnak meg, hanem a rájuk leselkedő vérszívók is. Az ébredező kullancsok visszanyerik kereső aktivitásukat és újabb áldozat után kutatnak.
Kapiller Zoltán, a Magyar Kullancsszövetség elnöke az InfoRádióban kifejtette,
hogy most már egész éven át lehet számítani a kullancsok támadására.
Hozzátette, hogy azt is tudni kell, hogy a kullancsok a kánikulában elvonulnak a forróság elől, lényegesen kevesebben tartózkodnak a felszíni növényzeten, de már a lakókörnyezetünk zöldövezetében is számíthatunk rájuk, így már ott is potenciális veszélyt jelentenek.
Hogyan lehet védekezni?
Kapiller Zoltán kifejtette, hogy a védekezés roppant fontos. Patikákban beszerezhető spray-vel, kenőcsökkel kell az embernek bekennie magát, mielőtt kimegy a természetbe.
"Minden védekezés dacára ezek a krémek, spray-k nem jelentenek 100%-os védelmet, másfél óránként kullancsvizitet kell tartani, saját és négylábú társaink testfelületét át kell bogarászni"
Ha mégis megtörténik a baj, és előkészületeink ellenére megcsíp minket a kullancs, akkor használjunk kullancseltávolító kanalat, amelyet patikában lehet beszerezni.
"Ez az egyetlen hivatalos orvostechnika eszköz az, ami a patikákból beszerezhető, és fertőzésveszély-mentesen távolítja el a kullancsot a csípett áldozatból"
- mondta Kapiller zoltán.
Tévhit és kullancsfajták
A Kullancsszövetség elnöke felhívta a figyelmet, hogy NE tépjük ki körömmel, vagy csipesszel a kullancsot,
"ugyanis bármilyen furcsa, a kullancs is egy érző lény, és hogyha a testét szorongatás éri, akkor a szakszerűtlen eltávolítás pillanatában - ha addig még nem köpte a fertőzött nyálat az áldozatba - fogja okozni a fertőződést" - tette hozzá.
A kullancsfajoknak 42 faja honos Magyarországon, ez a 42 faj tartózkodás, és tájékozódást tekintve két csoportra oszlik:
- Vannak a szemmel rendelkező, látó kullancsok, amelyek a fűszálakról lesnek az áldozatra, és alulról másznak föl rá.
- Vannak a vak kullancsok, amelyek csak a lábvégeiken lévő biológiai radarral, a Haller készülékkel tudnak tájékozódni. Ők egy-másfél méter magasságban a bokrokon csimpaszkodnak, és szagolják ki ezzel a szervvel az arra bóklászó áldozatot, akire fölülre pottyannak rá.