eur:
411.6
usd:
395.12
bux:
79344.72
2024. november 22. péntek Cecília
Az al-Káidával kapcsolatban álló egykori rab tartózkodik az országban

Az al-Káidával kapcsolatban álló egykori rab tartózkodik az országban

Még mindig Magyarországon van a guantánamói táborból befogadott palesztin férfi.

A Belügyminisztérium a HVG kérdésére megerősítette, hogy még mindig Magyarországban van az a palesztin férfi, akit még nyolc éve a Bajnai-kormány fogadott be a guantánamói táborból.

A palesztin férfit 2009. december 1-jén szállították Magyarországra az akkor még bezárásra ítélt Guantánamóból. Az akkori magyar kormány megállapodott az amerikaiakkal, hogy „letelepíti és segíti a beilleszkedését a társadalomba, amit folyamatosan figyelemmel kísér és támogat”.

A Magyarországra érkező 519-es fogoly, Mahrar Rafat al Quwari, 1965-ben született Gázában, állampolgársága kérdéses. A férfi hivatalosan hontalan, de 20 évig Libanonban és Jordániában élt. 2001-ben Európába akart költözni ENSZ-menekültpapírokkal, végül Afganisztánban fogták el az al-Káida segítőjeként, és kiadták Amerikának.

A HVG úgy tudja, a palesztin férfi Magyarországon átesett átvilágításon, de a zárt körletben eltöltött első időszakban is szabadon kommunikálhatott. 2010 elején például Skype-on tartotta a kapcsolatot egy Portugáliába szállított volt rabtársával, a magyar kormányváltás után pedig már szabadon mozoghatott. Nem kért és nem is kapott magyar állampolgárságot, de állítólag néhány éve a titkosszolgálatok jelentették, hogy a férfi igyekszik felmelegíteni régi ciszjordániai kapcsolatait, ami nemzetbiztonsági kockázatot jelenthet.

A lap szerint a férfiért már nem a bevándorlási hivatal felel – amely egyébként személyre szabott integrációs programot is összeállított számára –, hanem a Belügyminisztérium. Az azonban rejtély, mennyire sikeres és mennyibe kerül az egykori rab integrálása. További érdekesség, hogy a palesztin férfi eredetileg nem is Magyarországra akart jönni.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×