A PET Kupának ez már a negyedik éve zsinórban, próbáljuk felhívni a figyelmet élő vizeink védelmére, mert a határainkon keresztül, Ukrajnából, Romániából nagyon sok települési hulladék érkezik a Tisza hullámain és sajnos mi is hozzátesszük a magunk részét” - mondta Hankó Gergely, a PET Kupa projektvezetője.
Hozzátette: a PET Kupa az ártérben kirakódó PET-palackoknak és egyéb hulladékoknak az összegyűjtéséről szól.
„Idén Szatmárcsekéről indulunk és egészen Tiszamogyorósig megy a PET Kupa. Fő szponzorunk és támogatónk a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Igazgatóság” - jegyezte meg a projektvezető.
Mint mondta, PET-palackokból építenek tutajokat és ezen indulnak el a Tiszán a gyűjtőakcióra.
„A PET-flottánk idén közel 12 hajóból áll és emellett lesz még 20 kenu is, amelyen az önkéntesek és a csapatok kiegészítő legénysége fog szemetet szedni. Jó előre le kell adni a hajóterveket a jelentkezésnél, mert át kell vizsgálni őket és induláskor is átnézik a hatóságok a hajókat. Nagyon szigorú feltételeknek kell megfelelni, de nem szokott probléma lenni” - fogalmazott Hankó Gergely.
A PET Kupa projektvezetője szerint a legtöbb PET-hajó legénysége 5-10 fős.
„Strapabíró hajókat kell építeni, ebbe több ezer palackot bele lehet építeni, tehát elég nagy a hajók anyagfelvétele. De így elbírja a legénységet és rengeteg hulladék elfér rajta. Mindennap kipakoljuk az összegyűjtött hulladékokat, önkéntesekkel átválogatjuk őket, összepréseljük és körülbelül a fele újrahasznosításra kerül, tehát továbbadjuk. A legénység, a PET-kalózok összlétszáma most 130-140 fő körül mozog, reményeink szerint 3-4 tonna hulladékot fogunk összegyűjteni, most 6-7 köbméter szemétnél tartunk” - mondta Hankó Gergely, a PET Kupa projektvezetője az InfoRádiónak.