eur:
389.28
usd:
363.02
bux:
68157.7
2024. május 2. csütörtök Zsigmond

„A cél, hogy elérjük a visegrádi országok bérszintjét az egészségügyben”

Legalább 340-350 milliárd forintba kerülne az, ha megdupláznák itthon az egészségügyben a béreket. Ezt mondta az ágazati csúcsállamtitkár egy háttérbeszélgetésen, ahol szó volt az egészségbiztosítási pénztár átalakításáról is.

Már eldőlt az Országos Egészségbiztosi Pénztár és az Országos Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóság sorsa – mondta Rogán Antal az RTL Klub műsorában. A kabinetminiszter közölte, a bürokráciacsökkentés jegyében mindkét intézmény beolvad az Emberi Erőforrások Minisztériumába.

A politikus hozzátette: a minisztériumokba integrálódó háttérintézményeknél elvárás, hogy működési költségük 80 százaléka legyen a korábbinak.

„Az Országos Nyugdíjpénztár és az egészségbiztosítás is beolvad a minisztériumba. Természetesen megfelelő szervezeti súllyal fogja ellátni ezt a feladatot, de annak a része lesz. Körülbelül a háttérintézmények kétharmadánál az a döntés született, hogy beolvasztjuk, az egyharmadánál pedig az, hogy azok külön működését továbbra is megőrizzük” - közölte a kabinetminiszter.

Az egészségügyért felelős államtitkár egy háttérbeszélgetésen Rogán Antal kijelentésére úgy reagált, egyelőre nincs információja erről a döntésről. Ónodi-Szűcs Zoltán úgy fogalmazott: számára az a legfontosabb, hogy az OEP a tárca, és ne egy másik minisztérium felügyelete alá kerüljön. Korábban a Népszabadság több elképzelést is felvázolt átalakításra, a lap úgy értesült, ha az egészségbiztosítót beolvasztanák a nyugdíjfolyósító főigazgatóságba, akkor Ónodi-Szűcs Zoltán nem vállalná az államtitkárság vezetését. Úgy tűnik azonban, hogy nem ez az elképzelés valósul meg a konstrukciók közül.

A háttérbeszélgetésen Ónodi-Szűcs Zoltán a kormány által jóváhagyott 5 pontos intézkedési terve mellett kiemelte az egészségügyi bérek rendezését. Közölte, jelenleg is folynak a szakmai, és a szakszervezeti egyeztetések. Részleteket azonban sem erről, sem a 2017-es egészségügyi költségvetéséről nem árult el.

Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy az utóbbi években mindig infláció felett alakult az ágazat büdzséje, a jövőre nézve pedig Ónodi-Szűcs Zoltán úgy fogalmazott, hogy „az elmozdulás jelentős lesz.” Az államtitkár a bérrendezés kapcsán hangsúlyozta: ha megdupláznák az egészségügyben a mostani béreket, akkor az 340-350 milliárd forintba kerülne.

Ha pedig szeretnénk elérni, hogy itthon angliai bérek legyenek, az körülbelül a GDP 4 százalékát „vinné el.”, vagyis egyelőre az a cél, hogy behozzuk a visegrádi országokkal szembeni lemaradásunkat - közölte.

A 2017-es költségvetést egyébként április 26-án nyújtja be a kormány az Országgyűlésnek, így az egészségügyi kassza fejezeteiről is ekkor lehet majd megtudni részleteket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elindultak az ellenőrzések az egészségügyben: más várnak a háziorvosok, és mást a kamara

Elindultak az ellenőrzések az egészségügyben: más várnak a háziorvosok, és mást a kamara

A háziorvosok kollegiális vezetője, Békássy Szabolcs azt mondta az InfoRádióban, hogy a Belügyminisztérium által nemrég elrendelt ellenőrzések célja hosszú távon nem a bírságolás, hanem egy átfogó kép kialakítása az egészségügyi ellátórendszer humánerőforrás helyzetéről. A Magyar Orvosi Kamara főtitkára pedig arról beszélt, hogy főként financiális okai lehetnek a nem megfelelő hatékonyságú kórházi munkavégzésnek.

Továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.02. csütörtök, 18:00
Könnyid László
a Magyar Turisztikai Ügynökség főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×