eur:
388.72
usd:
361.79
bux:
68900.51
2024. május 9. csütörtök Gergely

Megint szembemegyünk az uniós irányelvekkel?

A Magyar Helsinki Bizottság arra figyelmezteti az országgyűlési képviselőket, hogy sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményét, és ellentétes készülő uniós irányelvekkel az a törvényjavaslat, amely lehetővé teszi a bírói felülvizsgálat nélküli 120 óráig tartó fogva tartást, a terheltek megfosztását a védőjük jelenlététől vagy attól, hogy a fogva tartásuk indokait tartalmazó iratokat megismerjék. Kádár András Kristóf, a szervezet társelnöke az InfoRádiónak azt mondta: Franciaországban, Belgiumban és Skóciában is felülvizsgálják a törvényt.

A Magyar Helsinki Bizottság közleményében emlékeztetett: kedden az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága törvényjavaslatot nyújtott be az "egyes eljárási és az igazságszolgáltatást érintő egyéb törvények módosításáról". A javaslat a büntetőeljárás és a polgári perrendtartás szabályainak jelentős módosítását kívánja végrehajtani.

A törvényjavaslatot semmilyen szakmai egyeztetés nem előzte meg, azonban még ennél is súlyosabb probléma, hogy tartalma nemzetközi egyezményt és készülőben lévő uniós irányelveket is sért - írták.

A szabályozás a szervezet közlése szerint arra kötelezi az előzetes letartóztatások elrendelése során eljáró bírákat, hogy legyenek figyelemmel a nyomozó hatóság és az ügyész speciális nyomozástaktikai szempontjaira. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a rendőr vagy az ügyész dönti el, hogy egy bírói eljárásban a bíró milyen bizonyítékot ismertethet meg a terhelttel, illetve annak védőjével, amikor az előzetes letartóztatásról dönt.

"Ez önmagában is abszurd, és egyúttal ellentétes azzal az Emberi Jogok Európai Bírósága által alkalmazott szabállyal, miszerint a védőnek hozzá kell férnie azokhoz az iratokhoz, amelyekre ügyfele fogva tartását alapozzák" - írta a szervezet. Hozzátették: hasonló tartalmú rendelkezést tartalmaz majd az Európai Unió készülőben lévő - a magyar uniós elnökség egyik legfontosabb céljaként meghatározott - irányelve is, így a tervezett rendelkezés az irányelv hatálybalépésekor az uniós joggal is ellentétes lesz.

A javaslat lehetővé tenné azt is, hogy egyes ügyekben a bírói felülvizsgálat nélküli fogva tartás 120 óráig tartson - ez a Magyar Helsinki Bizottság álláspontja szerint szintén sérti az egyértelmű strasbourgi gyakorlatot. Egyes kiemelt ügyekben, a javaslat értelmében a gyanúsított az őrizet első negyvennyolc órájában nem találkozhat védőjével, aki ezalatt még kihallgatáson sem jelenhet meg - mutatott rá a szervezet, amely szerint ez a szabály szintén szembemegy a bíróság gyakorlatával, illetve egy másik, készülőben lévő uniós irányelv rendelkezésével is.

A Magyar Helsinki Bizottság szerint amennyiben az országgyűlési képviselők "nem kívánják hazánk nemzetközi kötelezettségeit megsérteni, nem szavazzák meg ebben a formában a tárgyalt törvényjavaslatot".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megérkezett a kínai elnök Budapestre
videó, képek

Megérkezett a kínai elnök Budapestre

Este kilenc óra előtt szállt le Hszi Csin-ping gépe a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Orbán Viktor és Lévai Anikó fogadta az elnöki párt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.09. csütörtök, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Felemás zárás a tőzsdéken

Felemás zárás a tőzsdéken

Szerda reggel kedvezőtlen hangulatban telt a kereskedés Ázsiában, ezt követően pedig ugyan reggel jó hangulatban indult a nap Európában, de a déli órákra megtorpant az emelkedés. A magyar tőzsde ma alulteljesítő volt, ami elsősorban az OTP eséséből adódott. A hazai nagypapírok közül nagyot ralizott azonban a Mol, a befektetők megkönnyebbültek a hírre, hogy a kormány szerint az üzemanyagkereskedők eleget tettek a kormány kérésének az elmúlt két hétben. Egyre rosszabra fordul a hangulat az amerikai tőzsdéken, nem kizárt, hogy megszakad ma az öt napja tartó emelkedő széria.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×