eur:
388.86
usd:
361.86
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

Pokorni: Jövőre lesznek átfogó változások az oktatásügyben

Szeptember elsejétől csupán néhány, inkább szimbolikus jellegű változás lesz a közoktatásban, Alapvető változtatásokra majd a jövő ősszel induló tanévben lehet számítani - mondta Pokorni Zoltán, a Fidesz elnökségi tagja, a párt oktatáspolitikusa a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában.

Szimbolikus jellegű, a parlament által még a nyáron elfogadott változtatásokkal indul az új tanév a közoktatásban - mondta a Duna Televíziónak nyilatkozó Pokorni Zoltán. Ezek közt említette az osztályozás tilalmának feloldását, megjegyezve: hiba lett volna ezzel egy időben eltörölni a szöveges értékelést. További módosításokként a pedagógusok jobb törvényi védelmét, valamint a rosszul tanuló diákok évismétlésre bocsátásának a lehetőségét emelte ki.

Az iskola világát érintő nagyobb, átfogóbb módosításokat azonban szeretné nyugodtan, megfontoltan előkészíteni és az érintettekkel megvitatni a kormányzó párt. "A nyár a szakértők összejövetelével telt, lassan megszületnek azok a szövegek, amelyeket majd nyilvánosságra lehet hozni" - fogalmazott.

A politikus szerint el kell kerülni az előző nyolc év gyakorlatát, amikor is a kormányzat nyilván jó céltól vagy szándéktól vezérelve, mégis akarnok, voluntarista módon hirdette ki, hogy "márpedig ez az igazság". A mostani kormányzó erők célja, hogy az emberek magukénak érezzék az oktatásügyben tervezett változtatásokat, ezek előkészítésére szánják tehát a következő esztendőt.

Egyes elemek - például az érettségi szintjének megemelése - csak 2013-tól indul; három évet kell hagyni a gyerekeknek, iskoláknak, szülőknek a felkészülésre.

Átgondolják, mit tanítsanak

Annak mérlegelése, hogy milyen ismereteket kell megtanítani a gyermekeknek, egy sosem lezárható folyamat Pokorni Zoltán szerint. Egyes témákban csökkenteni kell az anyagot, másutt új ismereteket kell beemelni, ahogy az élet is új ismereteket produkál; mindezt háromévente kisebb, hatévente átfogóbb mértékben kell áttekinteni.

Feltehetően nem a kormánynak és nem a parlamentnek kell megmondania, hogy mit tanítsanak - mondta Pokorni. "Kell, hogy legyen egy magja a nemzeti kultúrkincsnek, az ikonok, a közös emlékezetünk, a nyelvünk. De nagy részét rá kell bízni az iskolákra, ennek a keretszabályait kell időről időre beállítani" - szögezte le a politikus.

Pedagógus életpálya modell - juttatások és elvárások rendszere

A pedagógus életpálya modell bevezetése - amelyet 2002-ben már nem tudott megvalósítani a Fidesz - a mostani kormányzati ciklus legfontosabb oktatáspolitikai feladata - jelentette ki Pokorni Zoltán. Hiába minden tanterv, minden törvény, ha a szféra hús-vér szereplői nem a korosztályuk legkiválóbb, legintelligensebb, legszuggesztívebb tagjai - mondta. A kérdés az, hogyan tudják elitképzéssé tenni a pedagógusképzést és méltóvá tenni a pedagógus szakmát.

A külső, segítő szándékú kontroll rendszerének újjáépítése is a változtatások része lesz, ami a politikus szerint már csak azért sem lesz egyszerű, mert ez a szándék a régi szakfelügyeleti rendszert idézheti fel azokban a pedagógusokban, akik "láttak és elszenvedtek élő szakfelügyelőt". Másfelől viszont be kell látni, hogy illúzió csak a belső önigazgatásra bízni egy ilyen hatalmas terület minőségét.

Az életpálya modell egyik serpenyőjében tehát a garantált bér és előmenetel, a másikban pedig az ellenőrzött minőség foglal majd helyet a kormánypárt szándéka szerint.

A Pedagógusok Demokratikus Szövetségének javaslata megvalósulására - miszerint a korábban elvett tizenharmadik fizetés épüljön be a következő tizenkét hónap tanári fizetésébe - idén szeptembertől nem lát reális esélyt Pokorni.

"A mostani tanévkezdést még a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány által megadott költségvetés szűkössége határozza meg. Egyébként szívemből egyetértek a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetével, és szurkolok, hogy ez a javaslatuk valamikor megvalósuljon" - nyilatkozta a Fidesz oktatáspolitikusa a Duna Televízióban.

Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Gazdasági adatok tekintetében ma Németországból érkeztek fontos számok az ipar kilátásaival kapcsolatban, ezen kívül megjött az európai kiskereskedelmi adat is, illetve a hazai kiskereskedelmi számok is. Tegnap kimondottan jó hangulatban zajlott a kereskedés a tőzsdéken, nagyot tudott a hazai piacon ralizni az OTP. A magyar tőzsdén a Richter volt a legjobban teljesítő nagypapír, emellett pedig kitartott a tegnapi széleskörű optimizmus a piacokon, a vezető európai részvényindexek ezúttal is határozott pluszban álltak meg, míg Amerikában óvatos emelkedést láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×