Rossz szabályok, sok joghézag, túlszabályozottság, merev eljárási rendek - ezek mind hozzájárulnak a korrupció terjedéséhez, akárcsak az, hogy továbbra is komoly a versenyt korlátozó, erőfölényükkel visszaélő szervezetek, monopóliumok hatása a gazdaságban, még akkor is, ha ezek törvénytelenek - mondta az InfoRádiónak Békesi László volt pénzügyminiszter a "Korrupt az egész világ? - tények és vélemények" című konferencián.
A túlzott állami szerepvállalás is ez irányba hat: az állami megrendelések megszerzésének igénye erősíti a korrupciós nyomást, éppúgy, mint a magas adók és járulékok. Az állam emellett nagyon sok intézményt működtet és embert foglalkoztat igen alacsony bérért, márpedig a kis fizetés kiegészítésének egyik törvénytelen eszköze a korrupció - tette hozzá a szakember.
Békesi László hangsúlyozta: a magyar gazdasági szabályozási környezet pillanatnyilag kedvez a korrupció terjedésének, az állam szerepének és a közterhek mértékének csökkentése azonban mindenképpen enyhítené ezt a fajta nyomást.
A volt pénzügyminiszter szerint mindeddig nemcsak a szándék hiányzott a szabályozási környezet rendezéséhez. A hatalom megszerzése és megtartása érdekében a politika számára minden ár megfizethető - jelentette ki, hozzáfűzve: a politika egyébként is a korrupció egyik melegágya, elég csak a párt- és kampányfinanszírozásra gondolni.
Békesi László úgy véli, három célnak mindenképpen meg kell valósulnia ahhoz, hogy egyáltalán esély legyen a korrupció mértékének csökkentésére. Világosabb és pontosabb, a kiskapukat bezáró szabályokra van szükség, az adóterhek mérséklésére, illetve példamutató szankciókra, hogy ne érje meg korrupttá válni vagy másokat korrumpálni.
Hanganyag: Seres Gerda