Várhatóan mai, utolsó ülésén dönt a BKV-s visszaéléseket vizsgáló fővárosi bizottság az elnök által beterjesztett jelentéstervezetről. Az egyelőre nem nyilvános dokumentumot megszerezte az Index, amely azt írja, politikai felelősség terheli a főpolgármestert és helyetteseit, a városvezető koalíciót, hibázott a közgyűlés, a BKV igazgatósága, valamint felügyelőbizottsága is.
Demszky Gábor felelőssége abban áll, hogy nem ismerte fel a megkötött politikai kompromisszumok árát, nem tett lépéseket a botrányok megelőzéséért valamint, hogy tanácsadója, Mesterházy Ernő politikai mozgásterét szinte korlátlanná tette.
A tervezet szerint Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettes ott hibázott, hogy fontos jogköröket adott tovább a beosztottainak, és hogy hiányosan, vagy egyáltalán nem számolt be a feladatairól.
A dokumentum felelőssé teszi a BKV igazgatóságát is, amely nem tudta figyelemmel kísérni a cég működését, és nem tudta megállítani a visszaélések elburjánzását. Felelősek a BKV volt vezérigazgatói: Aba Botond, Antal Attila és Balogh Zsolt. Főként azért, mert észlelték a visszaéléseket, és nem tettek semmit, és mert fölösleges tanácsadói szerződéseket írtak alá.
Horváth Csaba nem tudott semmiről
A testület a szerdai ülésén meghallgatta Horváth Csaba volt szocialista főpolgármester-helyettest, aki közölte, csak két és fél hónapig felügyelte a BKV-t, ez alatt nem tudott semmilyen visszaélésről. Neki a válságkezelés volt a feladata, és az, hogy a cég elkerülje a fizetésképtelenséget. "Emellett a főpolgármester úrtól más napi ügyeket nem tudtam átvenni. Nagyon őszintén és egyenesen azt tudom mondani, hogy nem érzek sem politikai, sem más felelősséget" - jelentette ki.
Ikvai-Szabó Imre szabad demokrata főpolgármester-helyettest az ülésen arról beszélt, hogy nem kapott tanácsokat Mesterházy Ernőtől, Demszky Gábor politikai főtanácsadójától, és csak addig vette igénybe a koordinátor segítségét, amíg a 2007-es hivatalba lépése után fel nem állt a stábja.
Az ülés után Ikvai-Szabó Imre azt mondta, nem tudott arról, amit Regőczi Miklós volt vezérigazgató-helyettes több lapinterjúban is elmondott, hogy a BKV a fővárosi koalíció kifizetőhelye volt. " Borzasztó. Nem tudtam erről, nyomozati munkának a része, hogy minden részlet kiderüljön" - hangsúlyozta.
Egyebek mellett ez az interjúrészlet is tényként került bele a jelentéstervezetbe, ami miatt az MSZP-s és az SZDSZ-es bizottsági tagok tiltakoznak. Kérdéses, hogy a testület el tudja-e fogadni a mai utolsó ülésén a jelentést, és lehetséges forgatókönyv az is, hogy a bizottság kéri a pénteken lejáró mandátuma meghosszabbítását.
Kicselezné a magyar-szlovák vétót a lengyel elnökség, itt a 16. szankciós csomag