eur:
388.95
usd:
360.64
bux:
68398.46
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Mikor lett tandíjellenes a Fidesz?

Nem elvi okokból, hanem politikai haszonszerzés miatt változtatta meg a Fidesz tandíjpárti álláspontját - állítja az MSZP. A párt oktatáspolitikusa, Tatai-Tóth András az InfoRádiónak elmondta: Orbán Viktor a kilencvenes évek elején még a tandíj bevezetése mellett érvelt, a Bokros-csomag után viszont - látva a hallgatói elégedetlenséget - hirtelen tandíjellenes lett. A Fidesz szerint Tatai-Tóth András hazug módon próbál elferdíteni korábbi nyilatkozatokat. A párt szóvivője, Szijjártó Péter azt mondta: éppen a Fidesz szüntette meg 1998-ban a tandíjat, amit korábban a szocialisták vezettek be.

Mádl Ferenc oktatási miniszterként 1993-ban a tandíj kapcsán tett egyik nyilatkozatában többek között arról beszélt, hogy a hallgatóknak hozzá kell járulniuk képzésükhöz, a tandíj ösztönzi a diákokat a jobb teljesítményre, és az általános ingyenesség nem szolgálja a szociálisan hátrányos helyzetűek ügyét - mondta az InfoRádiónak az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője.

Tatai-Tóth András közölte: azt is megvizsgálta, hogyan viszonyult Orbán Viktor a tandíj bevezetéséhez, és azt találta, hogy a politikus 1992-ben, a következő évi költségvetés vitájakor annak szükségessége mellet tett hitet, és egészen 1995-ig kitartott véleménye mellett.

Amikor azonban a hallgatók 1995 őszén a tandíj ellen tüntetéseket, tiltakozásokat szerveztek, Orbán Viktor úgy érezte, hogy ebből politikai tőkét lehet kovácsolni; a politikus ekkor vált tandíjellenessé - jelentette ki a szocialista párt oktatási munkacsoportjának vezetője.

Tatai-Tóth András szerint éppen az időzítés bizonyítja, hogy Orbán Viktor nem elvi, hanem politikai okból fordult a tandíj bevezetése ellen.

Vitában

Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője az InfoRádióban úgy fogalmazott: Tatai-Tóth Andrásnak, illetve az általa kiosztott anyagot elkészítőknek vagy "szelektív a memóriájuk, vagy elment a józan eszük".

Ha nem így lenne, akkor nem felejtették volna el, hogy 1998-ban a polgári kormány egyik első intézkedésével eltörölte a tandíjat, amit az előtte hivatalban lévő szocialista kormány vezetett be - mondta az ellenzéki pártszóvivő.

A fideszes politikus szerint Tatai-Tóth András hazug módon próbál elferdíteni korábbi nyilatkozatokat, amikor azt mondja, hogy Orbán Viktor csak a Bokros-csomag bevezetése utáni diáktüntetések hatására változtatta meg a tandíjjal kapcsolatos véleményét.

A Fidesz szóvivője elmondta: a Tatai-Tóth András által idézett parlamenti felszólalását Orbán Viktor azzal kezdte, hogy a tandíj bevezetése helytelen döntés. A politikus nem érti, hogyan lehet ezt a tandíj támogatásaként értelmezni.

Tatai-Tóth András Orbán Viktornak az 1995 áprilisában az ELTE BTK-n tartott nyilvános előadására is hivatkozott, amelyben a politikus ugyancsak a tandíj bevezetésének szükségességéről beszélt, Szijjártó Péter ezzel kapcsolatban azonban azt mondta: ő csak a tényekre tud hagyatkozni, és azt hangsúlyozni, hogy 1998-ban éppen a Fidesz törölte el a szocialisták által bevezetett terhet.

Hanganyag: Nagy Tamás

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az új programjáról dönt a CDU – Angela Merkelnek csak a szelleme kísért a kongresszuson

Az új programjáról dönt a CDU – Angela Merkelnek csak a szelleme kísért a kongresszuson

A korábban kiszivárgott tervezet szerint több területen is szembe megy a korábbi merkeli politikával a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) új programja, amelyet a küldöttek fogadnak el a párt hétfőn kezdődött háromnapos kongresszusán. A tanácskozáson nincs is jelen a korábbi pártelnök- kancellár, de a kongresszusra korábbi politikája közvetve mégis rányomta bélyegét.

Bartók András: nagy húzásra készül a kínai elnök, az egész európai gazdasági közösséggel együttműködne

A kínai–európai kapcsolatok megerősítése lehet Hszi Csin-ping európai körútjának legfőbb célja – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszékének oktatója. Bartók András arról is beszélt, hogy milyen témák kerülhetnek a középpontba a kínai államfő magyarországi látogatásán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Belenyúl az MNB az életbiztosításokba,  megnövelné a közvetítők számát a kormány

Belenyúl az MNB az életbiztosításokba, megnövelné a közvetítők számát a kormány

A következő hetekben bocsátja konzultációra etikus 2.0 koncepcióját a Magyar Nemzeti Bank, amelytől a túl magas költségmutatójú életbiztosítási termékek kivezetését, az értékesítési hibák felszámolását és az ügyfélérték növelését várja a jegybank. A kormány a sikeres lakásbiztosítási kampány után ráfordul az öngondoskodási piac és az agrárbiztosítások megújítására, előbbi felfuttatása érdekében a biztosítási közvetítők nagyobb fokú bevonását tervezi a pénztári piacon is. A biztosítók eközben arra számítanak, hogy jövőre már nem sújtja őket az extraprofitadó, és  megfogadja néhány további javaslatukat is a kormány, amelyek között egy családvédelmi életbiztosítás bevezetése is szerepel. Minderről a Magyar Biztosítási Alkuszok Szövetségének (MABIASZ) a konferenciáján volt szó hétfőn Visegrádon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×