A csepeli szennyvíztisztító a 2010-es átadása után szinte teljes egészében megtisztítja majd a Dunába folyó fővárosi szennyvizet – mondta a főpolgármester az InfoRádióban.
Demszky Gábor hozzátette, hogy a 122 milliárd forintba kerülő létesítmény költségeinek 65 százalékát az Európai Unió kohéziós alapja finanszírozza, a fennmaradó részen a magyar állam és Budapest osztozik.
A létesítmény kapacitása nagyobb lesz, mint az észak- és a dél-pesti szennyvíztisztítóé együttvéve.
Ha 2010-re a dél-budai tisztító is elkészül, akkor a budapesti szennyvíz száz százaléka tisztítva folyik a Dunába – hangsúlyozta a főpolgármester.
Demszky Gábor szerint a Duna ezzel ismét alkalmas lesz vízi sportokra, annál is inkább, mert az Európai Unió végső célja a Fekete-tenger megtisztítása, így Brüsszel minden Duna-menti országban támogatja a szennyvíztisztítást.
Baráth Etele európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter az aláírás után az InfoRádióban elmondta: a szennyvíz tisztításában jelenleg Budapest az egyik legrosszabb mutatóval rendelkező európai város, bár például Brüsszelben hasonlóan rossz a helyzet.
A csepeli szennyvíztisztító-telepet a francia vezetésű Csepel 2005 FH Konzorcium építheti fel és üzemeltetheti négy éven át.