eur:
409.46
usd:
389.84
bux:
0
2024. december 18. szerda Auguszta
Cheese factory production shelves with aging old cheese local organic empty
Nyitókép: .shock/Getty Images

Elfoghatták a Nagy Brit Sajtlopás tettesét

A londoni rendőrség őrizetbe vett egy férfit, akit 22 tonna kézműves cheddar-sajt csaló módon történt eltulajdonításával vádolnak. Emlékezetes módon a napokban 950 korong értékes sajtot vittek el egy londoni raktárból - az eladókkal elhitették, hogy egy jó hírű vásárló vette meg azokat. Az incidens miatt Jamie Oliver sztárséf a boltok és éttermek segítségét kérte.

Egy 63 éves férfi várja rendőri őrizetben, hogy bíróság elé kerül-e az utóbbi idők egyik legnagyobb angliai rablása – 300 ezer fontot érő és több teheratónyi rakományt jelentő kézműves cheddar sajt ellopása miatt.

A Neal’s Yard Dairy nevű elismert sajtkereskedő céget 950 korong Hafod, Westcombe és Pitchfork márkájú drága sajttól „szabadították meg” egy rafináltan kitervelt csalás során.

Az elkövetők legitim francia nagykereskedőknek adták ki magukat és így szállíthatták el a csemegét.

A londoni rendőrség megerősítette, hogy letartóztatott egy 63 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy hamis személyazonossággal, „lopott árukat kezelt”.

A gyanúsítottat kihallgatták és a további vizsgálatig szabadlábra helyezték - miközben a közösségi médiában a különböző sajtfajták nevét felsoroló, lefordíthatatlan szójátékokkal illusztrálták egyesek a jó hírt.

Nincs értelme ilyet lopni

A cheddar-incidens alaposan felkavarta a kedélyeket a vendéglátó ágazatban.

Még Jamie Oliver sztárséf is megszólalt, aki a közösségi médiában tudatta 10 és fél millió Instagram-követőjével:

„hatalmas sajtrablás történt, a világ legjobb cheddar-jét lopták el”.

Felhívta a figyelmet, hogy „ha bárki hall több teherautónyi, olcsón árult posh (menő) sajtról, akkor emlékezzen rá, hogy az rossz fickóktól” származik.

Ezek után pedig arról érkezett, hogy nem sok értelme van ilyen könnyen beazonsítható portékát ellopni, mert nem lehet csak úgy értékesíteni.

Mint megjegyezte nem tudja, hogyan próbálják majd eladni a bennfentesek számára felismerhető terméket.

„Talán lehántják a héját, felvágják, lereszelik, eladják a gyorséttermeknek... nem tudom, elég fura, hogy ilyen dolgot nyúlnak le”.

A Neil’s Yard közölte, hogy a gyártókat már kifizette – így őket nem érte kár. A kereskedőház ugyanakkor világszerte segítséget kért más eladóktól, hogy jelezzék, ha gyaníthatóan lopott, 10 vagy 24 kg-os formátumban leszállított, címke nélküli cheddar birtokába kerültek.

Megható támogatás

A cég azt is közölte, hogy nagyon meghatotta az a támogatás, amit kapott. „Világos, hogy a brit nép szereti a sajtját... de sokan mások is kapcsolatba léptek velünk. Ebből nemzetközi hír lett”- mondta Sarah Stweart, a vállalkozás tulajdonosa.

Elmondta, hogy az ügyfelek felajánlották, hogy gyorsabban egyenlítik ki a számlát és megkérdezték, miben tudnak még segíteni.

A hír nyomán megugrottak az online megrendeléseik, a boltjaikban pedig sok vásárló fejezte ki együttérzését.

A merész és szemtelen sajtrablás után elég gyorsan felmerült a „rosszindulatú külföldi szereplő” lehetősége és a Guardian című lap azon spekulált, hogy a meglovasított cheddart a Közel-Keletre, vagy Oroszországba vihették. (Utóbbi, még a Krím 2014-es elcsatolása miatti szankciók nyomán ellenszankciókat léptett életbe európai élelmiszercégek ellen és tett tiltólistára nyugati termékeket, többek között sajtot. Ami viszont a hasonló termékeket gyártó orosz cégek felfutásához vezetett.)

Bennfentes lehetett a precízen dolgozó csaló?

A csalás ugyanakkor nem egyik napról a másikra történt, még júliusban kezdődött azzal, hogy valaki egy, a szakmában ismert európai sajtterjesztőnek adta ki magát.

Az ál-vásárló jelezte, 950 korongnyi cheddar érdekli, majd hónapokon át levelezett a Neil’s Yard Dairy-vel, kommentátorok szerint olyan nyelvezetet használva, amely az ágazatbeli jártasságára utalt.

A szélhámos és a gyanútlan eladó végül leszerződött és megállapodtak a fizetési feltételekben is.

Ezek után a bűnöző egy szállítócéget bízott meg azzal, hogy szeptember végén vegye fel a szállítmány felét egy dél-londoni raktárból.

Az eladó pedig maga szervezett egy másik szállítást egy London északi részén található telephelyre. Közben pedig várta, hogy az ügyleg megkötése után egy héttel megkapja az ellentételezést – a pénz azonban nem érkezett meg, az eladó pedig felszívódott.

A Neil’s Yard Dairy ezek után már a vélt vásárló valódi elérhetőségein keresztül érdeklődött – és amikor kapcsolatba lépett a francia céggel, akkor derült ki, hogy átvágták.

Szakértők elmondták, hogy az ilyen fajta lopott sajtot a megfelelő körülmények között másfél évig lehet tárolni. A feltételezett csaló elfogása után még nem lehetett tudni, hogy hol is lehet a rakomány és hogy vissza lehet-e szerezni.

Címlapról ajánljuk
A kínai Typhoon lecsapott Amerikára

A kínai Typhoon lecsapott Amerikára

Washington szerint egy kínai hackercsoportnak sikerült behatolnia legalább nyolc távközlési hálózatba, és rengeteg embert, köztük politikai vezetőket is lehallgathattak.

András herceg korábbi kínai bizalmasa a brit elit belső köreiben kémkedhetett

Londonban napok óta újabb botrány dagad András herceg körül. Állítólag egy kínai üzletember angliai tanulmányai után egyre feljebb jutott a ranglétrán, üzleti csúcstalálkozók szervezésében is részt vett, majd évekkel később a brit belső elhárítás „titkos és megtévesztő tevékenységgel foglalkozó ügynöknek” nyilvánította. Egy bírósági döntés nyomán most megnevezték a volt kereskedelmi tanácsost, aki beférkőzött a brit elitbe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.18. szerda, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
A számokban még nem látszik, de a tárgyalóasztaloknál már felpezsdült az ingatlanpiac

A számokban még nem látszik, de a tárgyalóasztaloknál már felpezsdült az ingatlanpiac

Előre láthatólag az idei évben a 400 millió eurót sem fogja meghaladni az éves tranzakciós aktivitás az ingatlanpiacon, ami 2014-15 óta nem látott alacsony volumen. A szerény teljesítményért az iroda eszközosztály a felelős, ahol az év első 9 hónapjában nem volt számottevő befektetési ügylet, de ez az év végére megváltozni látszik: rég óta nem tapasztalt nyüzsgést érzékelnek a színfalak mögött az IO Partners-nél. A vállalat régiós tőkepiaci részlegének vezetőjét, Andrei Vacarut, és a magyar részleg vezetőjét, Zeller Gábort kérdeztük arról, hogy miért döntenek a külföldi befektetők régiós projektek mellett a magyarokkal szemben, milyen eszközök a legnépszerűbbek most, mikorra várható a piaci fellendülés és hogy hova tűntek a magyar piacot eddig hajtó hazai befektetők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×