eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
A Barátság II. kőolajvezeték fogadópontja a Mol Nyrt. százhalombattai Dunai Finomítójában 2022. május 24-én.
Nyitókép: A Barátság II. kőolajvezeték fogadópontja a Mol Nyrt. százhalombattai Dunai Finomítójában 2022. május 24-én. MTI/Szigetváry Zsolt

Még alaposan betankol az orosz dízelből Európa az embargó előtt

Pár hónap és életbe lépnek a finomított üzemanyagra kivetett szankciók. Október és november között 126 százalékkal megugrott a termékek importja.

Az EU egy sor szankcióval bünteti Moszkvát az Ukrajna elleni invázióért, és ezek egyike az orosz energiahordozóktól és üzemanyagoktól való függőség felszámolása. Úgy tűnik, hogy erkölcs ide, erkölcs oda, amíg lehet, addig bőszen vásárolják az európaiak az orosz dízelt. Az üzemanyagra és más finomított termékekre februárban lép életbe az európai embargó.

Ezt megelőzően drámai módon megugrottak a vásárlások, a cégek valósággal halmozzák az orosz dízelt. Az Amszterdam-Rotterdam-Antwerpeni olajfinomító-csomópontban például november 1. és 12. között napi 215 ezer hordóra ugrott a betöltött dízel mennyisége. Ez 126 százalékos növekmény októberhez képest – mondta a Reutersnek Pamela Munger vezető ágazati szakértő.

Mint a Business Insider megjegyezte, az orosz üzemanyagtól való függőség folyamatosan csökken:

immár 50 százalékkal kisebb, mint az ukrajnai invázió előtt, de Moszkva még így is Európa legnagyobb dízel-szállítója.

Eugene Lindell, a finomított termékekkel foglalkozó osztály főnöke a Facts Global Energy nevű cégnél úgy becsülte, hogy az orosz dízelmennyiség kiváltására napi 500-600 ezer hordó üzemanyagot kell felhajtania – valahonnan máshonnan – Európának.

Így februárig az európaiak fejvesztve veszik a még legális üzemanyagot, miközben december 5-én életbe lép a tengeri úton szállított orosz olaj behozatali tilalma.

De nemcsak az EU keménykedik Oroszországgal: Moszkva a különböző szankciós csomagokra válaszul már az idén leállította a földgázszállítást sok európai országnak (Magyarországnak nem), ami hozzájárult az Európát sújtó energiaválsághoz.

A Nemzetközi Energiaügynökség szerint a következő fejezet ebben a krízisben a dízelhiány lehet, tovább gerjesztve az európai inflációt. A dízel ára már így is emelkedik egy fontos európai finomító bezárása nyomán, amivel napi 3,5 millió hordónyi üzemanyag tűnt el a piacról.

Közben az ügynökség szerint a tavalyi, hasonló időszakhoz képest már 70 százalékkal drágább a dízel.

Míg az európaiak tehát ebből az üzemanyagból próbálnak a lehető legjobban feltankolni, addig

az oroszok is készülnek a következő szankciókra és rekordmennyiségű olajat exportálnak Ázsiába,

mielőtt az európai biztosítások és más szolgáltatások eltűnésével jóval nehezebbé válik számukra az export az Európán kívüli országokba is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×