eur:
411.83
usd:
396.89
bux:
0
2025. január 21. kedd Ágnes
Emmanuel Macron francia elnök részt vesz az amerikai kezdeményezésű, videokapcsolaton keresztül zajló nemzetközi klímavédelmi csúcstalálkozón a párizsi Elysée-palotában 2021. április 22-én.
Nyitókép: MTI/EPA POOL/Ian Langsdon

Egyre több EU-országgal akasztja össze a bajszát Marokkó

Megromlott a hagyományosan jó viszony Párizs és Marokkó között, mivel Emmanuel Macron elnök azzal vádolta meg a volt gyarmati országot, hogy kémkedett utána. A francia elnök a Pegasus-ügy miatt már így is kénytelen volt lecserélni a telefonját, és panaszt emelt az izraelieknél.

Barack Obama elnöksége idején az Egyesült Államok a dán titkosszolgálat segítségével jutott bizalmas információkhoz Angela Merkel német kancellárról. Most pedig úgy tűnik, Marokkó próbálhatott kémkedni legnagyobb kereskedelmi partnere és biztonsági szövetségese, a volt gyarmattartó Franciaország után.

Az izraeli NSO cég kémszoftverének kiszivárgott megfigyelési listája után nyomozó szerkesztőségek között van a francia Le Monde, amely szerint a marokkói biztonsági szolgálat Macron elnök és 15 francia miniszter mobilját „vehette célba”. Emellett pedig a szomszédos rivális, Algéria hatezer illetékese és politikusa telefonjait is.

A királyságnak az utóbbi időben kezdett feszültté válnia a viszonya az európaiakkal.

Először migránsokat engedett át az Észak-Afrikában fekvő két spanyol enklávéba, majd Németországgal veszett össze a vitatott hovatartozású Nyugat-Szahara miatt – emlékeztetett a Financial Times, ezért

nem jön túl jó pillanatban a franciák elleni kémkedési vád.

„Marokkónak most nincs szüksége egy harmadik frontra” és arra, hogy összevesszen Franciaországgal, mert „két jelentős diplomáciai válsága alakult ki Spanyolországgal és Németországgal” – mondta a Nemzetközi Válságcsoport Észak-Afrika Igazgatója, Riccardo Fabiani a lapnak.

Németországgal azért romlott meg a viszony, mert Berlin nem hajlandó változtatni a Nyugat-Szaharával kapcsolatos álláspontján. Ezt a területet ugyan Marokkó ellenőrzi, de a évtizedek óta el akarja szakítani a függetlenségért küzdő Polisario Front. Donald Trump alatt az Egyesült Államok marokkói területnek ismerte el a sivatagi régiót, cserébe azért, hogy a királyság normalizálta kapcsolatait Izraellel.

Jóval ezt megelőzően viszont már létezett egy – igaz elakadt – ENSZ-terv, hogy rendezzenek népszavazást a terület hovatartozásáról.

„Marokkónak soha nem volt még ilyen rossz a megítélésére Európában…

a kémkedésről szóló állítás illeszkedik az egyre agresszívebb marokkói külpolitika sémájába” – mondta a Financial Timesnak az amerikai székhelyű Észak-Afrikai Kockázatok nevű tanácsadói cég képviselője.

A Nemzetközi Kríziscsoport regionális igazgatója, a korábban idézett Riccardo Fabiani szerint az amerikai hozzáállással magyarázta, hogy Marokkó miért „vált merevebbé” és érzi felbátorítva magát, hogy elismertesse a Nyugat-Szaharára vonatkozó igényét. Kérdés, a súlyos kémkedési vád hogyan befolyásolja majd a lehetőségeit.

Macronék szerint Marokkó a Pegasus-szoftverrel vehetett célba francia illetékeseket, ezért Párizs panaszt is emelt Naftali Bennett új izraeli miniszterelnöknél.

A nemzetközi tényfeltárók – köztük a Le Monde – szerint a marokkói állambiztonság 10 ezer telefont figyelhetett meg, ezek 10 százaléka volt francia.

Ironikus módon viszont VI. Mohamed marokkói király is rajta volt a kiszivárgott Pegasus megfigyelési listán, igaz, ő egy másik állam célpontja lehetett

– írta az izraeli Hárec című lap. Az NSO viszont azt mondta az újságnak: egyik államfő sem volt a kémszoftver által megfigyeltek között.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Máris számos elnöki rendeletet adott ki Donald Trump, radikális változtatásokat hozva - összefoglaló

Máris számos elnöki rendeletet adott ki Donald Trump, radikális változtatásokat hozva - összefoglaló

A hivatalába január 20-án beiktatott 47. amerikai elnök kilépteti országát a WHO-ból és a párizsi klímaegyezményből, véget vet a "gender ideológiának" és csupán két biológiai nem létezését ismeri el, szabadon engedi a Capitolium ostroma miatt elítélteket, illetve volt kormánytisztviselőket kíván felelősségre vonni választási beavatkozások miatt. Visszavonja az előző adminisztráció közel 80 intézkedését is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.21. kedd, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Donald Trump: Amerika aranykora most kezdődik - Beiktatták az új amerikai elnököt

Donald Trump: Amerika aranykora most kezdődik - Beiktatták az új amerikai elnököt

Beiktatták Donald Trumpot az Egyesült Államok 47. elnökévé, a republikánus zászlóvivő ma hivatalosan is megkezdi második ciklusát, és visszatér a Fehér Házba. Az amerikai fővárosban uralkodó fagyos időjárás miatt az ünnepi eskütételt kivételes módon nem a Capitolium lépcsősorán, hanem a szövetségi törvényhozás kupolacsarnokában rendezték. Miközben Joe Biden utolsó elnöki cselekedeteként kegyelmet adott családtagjainak, republikánus utódja szintén számos lépést bejelentett beiktatási beszédében.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×