eur:
413.17
usd:
401.03
bux:
81679.11
2025. január 10. péntek Melánia
Egészségügyi dolgozók fogadják az embereket, akik egy orosz katonai repülőgépről szállnak le a nyugat-szibériai Tyumeny melletti repülőtéren 2020. február 5-én. Oroszország 144 embert - orosz, fehérorosz, ukrán és örmény állampolgárokat - menekített ki a kínai Vuhanból az új koronavírus-fertőzés miatt. A kimenekített embereknek egy karantén alá helyezett szanatóriumban kell tölteniük a következő két hetet. A koronavírus okozta fertőzés következtében az előző nap 65 ember halt meg Kína szárazföldi részén. A járvány miatti halálozások száma világszerte 492-re nőtt, a halálesetek több mint 97 százaléka továbbra is a kínai Hupej tartományra korlátozódik. A Kínában diagnosztizált fertőzöttek száma 24 ezer fölé emelkedett.
Nyitókép: MTI/AP/Maxim Slutsky

Spártai körülmények közt zajlott az orosz evakuálás

Diadalmas hazafias cselekedet vagy érzéketlenség? Eltérően ítélik meg az érintettek a koronavírus miatt Kínából kimentett orosz állampolgárok hazatérését. Közben orosz tudósok is azt mondják, közel állnak egy vakcina kifejlesztéséhez.

„Úgy szállítottak bennünket, mint a krumplit, étel és wc-lehetőség nélkül” – ezt panaszolták azok az orosz állampolgárok, akiket Kínából evakuáltak a koronavírus járvány miatt.

Arról meséltek, hogy fűtés nélküli katonai szállítógépeket vitték őket és annak ellenére, hogy gyerekek voltak közöttük, se meleg ruhát, se ételt, se normális illemhelyet nem biztosítottak nekik a több órás útón.

Az egész azzal kezdődött, hogy a követség nem tudta megmondani, mikor és hogyan evakuálják őket – mesélte egy Marina nevű nő, a Newsru portál szerint. A reptérig tartó buszozás a 9 órán át tartott, mert útközben többször is megmérték, hogy volt-e lázuk.

Ezek után

katonai gépre ültették fel őket, amelyen 12 órát töltöttek el, élelem nélkül.

A szibériai Ulan-Udéban üzemanyagot vett fel a gép, itt hideg tea és összefagyott étel várta a -30 fokos hidegben az utasokat. Leszállás előtt két órával közölték velük, hogy nem is ihatnak semmit, mert a gépen nincs vécé, csak vödör a szükségletek kielégítésére.

Egy másik kimentett orosz nő arról beszélt, hogy a gépen nagyon hideg volt.

Az ügy azért keltett felzúdulást, mert az orosz hatóságok patrióta pátosszal fűszerezve számoltak be honfitársaik hazaszállításáról. Így Tatjának Golikova miniszterelnökhelyettes például „humanitárius akciónak” nevezte az evakuálást és hozzátette: „nem hagyjuk cserben a mieinket. Nagyon fontos, hogy ehhez minden állampolgárunk így álljon hozzá” – közölte a kormányülésen, ahol ott volt Vlagyimir Putyin elnök is.

Alekszandr Moor, a kimentetteket fogadó Tyumenyi tartomány kormányzója – ahol az utazókat karanténban tartják – szintén csak a szép dolgokról számolt be. „Remekül működött az összes szolgálat, mindent megtettek, hogy biztonságban érezzék magukat” – mondta. Ezzel a saját lakosaira is utalt, mivel a karantént a szibériai kormányzóság központjától 30 kilométerre fekvő szanatóriumban állították fel. A komplexumot két biztonsági gyűrű és az Orosz Nemzeti Gárda egységei veszik körül.

Az egyik kimentett azt mondta, hogy 14 napig nem mehetnek ki a szobájukból, az ezt megszegők számára újraindul a 14 nap. Ezzel szemben a hazavitt britek – bár őket is bezárták – de látogathatják az épületükben található közös helyiségeket.

Az oroszok 144 honfitársukat vitték haza, miközben a hatóságok a napokban közölték, hogy náluk is megjelent a vírus – két kínai beteget találtak. A kormány szerint

fejlesztik a saját koronavírus-vakcinát, de ez másokhoz hasonlóan csak 8-10 hónap múlva lesz bevethető.

Mihail Misusztyin új miniszterelnök pedig arról beszélt, hogy deportálhatják a koronavírussal fertőzött külföldi állampolgárokat.

Közben a járvány komoly csapás a festői szépségű szibériai Bajkál-tó turizmusára. Az alpesi chalet-stílusban épült szállodákból eltűnt a látogatók kétharmada: a kínai turisták, akik közül tavaly kétmillióan látogattak el Oroszországba. Mindez annak nyomán történt, hogy az orosz hatóságok lezárták a 4000 kilométeres orosz-kínai határ átkelőit, és leállították a turistautakat. Szentpétervárott a híres Marinszkij színház elhalasztotta a Kínai Nemzeti Opera társulatának fellépését „egy olyan időpontra, amikor a közönségnek már félelem nélkül élvezheti az előadást”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.

MOHU: az ünnepi rekordforgalomban sem volt tömeges automataleállás

A fél év alatt teljesült egymilliárdos visszaváltási darabszám (műanyag palack, fémdoboz és üveg) azt is jelenti, hogy a korábbi rendszerben ebből 700 000 nem újrahasznosítóban, hanem a hulladéklerakókban kötött volna ki – mondta az InfoRádióban Szabó Szilvia, a MOHU gyártói felelősségi rendszerek vezetője. Hozzátette azt is, hogy bizonyos visszaváltógép-leállások rendszerszerűek, mindig elő fognak fordulni, ám gyorsan orvosolhatók.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Egyetlen kis szigeten múlhat az Egyesült Államok globális katonai hegemóniája, de Washington késlekedik a szükséges lépésekkel

Egyetlen kis szigeten múlhat az Egyesült Államok globális katonai hegemóniája, de Washington késlekedik a szükséges lépésekkel

Az Egyesült Államok stratégiai helyzete a Csendes-óceán nyugati részén komoly kihívásokkal néz szembe, különösen Kína, Oroszország és Észak-Korea növekvő befolyása miatt. Ebben a geopolitikai helyzetben Guam, az USA csendes-óceáni területe kulcsfontosságú szerepet tölt be az amerikai katonai jelenlét és védelmi képességek szempontjából. A sziget védelme és fejlesztése sürgős feladattá vált, amely a következő kormányzat egyik legfontosabb nemzetbiztonsági prioritása lehet - számolt be a Breaking Defense.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×