eur:
409.71
usd:
388.3
bux:
79055.98
2024. november 20. szerda Jolán
Nyitókép: Pixabay

Az uniót is elérte a cseh-lengyel húsbotrány

Miroslav Toman cseh földművelésügyi miniszter felszólította az Európai Bizottságot, hogy az Európai Unió összes tagállama ideiglenesen kötelezően ellenőrizze a lengyel marhahúst, ahogy azt a csehek teszik. Szlovák kollégája, Gabriela Matečná viszont azt mondta, hogy Szlovákia egyoldalúan nem tilthatja be a lengyel marhahús behozatalát.

A cseh földművelésügyi minisztérium két héttel ezelőtt jelentette be, hogy ezentúl lengyel marhahús csak úgy kerülhet forgalomba az országban, ha azt a cseh ellenőrök saját laboratóriumaikban is megvizsgálják. A csehek az intézkedést azután hozták, hogy

egy Prága melletti raktárban 700 kilogramm, szalmonellával fertőzött lengyel marhahúst találtak.

Idén pedig nem ez volt az első eset, hogy rossz minőségű lengyel marhahús került több más uniós állam piacára. Januárban ugyanis beigazolódott, hogy a mazóviai vajdaság egyik vágóhídján súlyosan beteg marhákat is leöltek és feldolgoztak, majd 11 tagállamba is importálták a beteg állatok húsát. Jutott belőle Észtországba, Finnországba, Franciaországba, Litvániába, Portugáliába, Romániába, Spanyolországba, Svédországba, Németországba, Szlovákiába és Magyarországra is.

Miután a cseh élelmiszerellenőrzés a múlt héten már a Lengyelországból származó baromfihúsban is talált szalmonellát, a rendőrség bejelentette, hogy szigorúbban ellenőrzi a Lengyelországból érkező élelmiszereket szállító kamionokat. Miroslav Toman agrárminiszter már személyesen is egyeztetett Vytenis Andriukaitisszel, az Európai Bizottság egészségügyért és élelmiszerbiztonságért felelős biztosával a lengyel marhahús kötelező tagállami ellenőrzéséről. A tárcavezető közölte, hogy

Prága nem kereskedelmi háborút akar Varsóval, hanem meg akarja védeni a cseh lakosság egészségét.

Lengyel kollégája, Jan Ardnowski szerint a lengyel élelmiszeripari termékek biztonságosak, és a csehek igyekezete a lengyel hús kiszorítására csak azzal magyarázható, hogy a saját termelőiket szeretnék előnybe hozni.

A szlovák földművelésügyi miniszter, Gabriela Matečná már korábban elismerte, hogy Szlovákia egyoldalúan nem tilthatja be a lengyel marhahús behozatalát. „Ehhez először az Európai Bizottságnak kell lépnie” – mondta a tárcavezető, aki azonban többször is arra kérte a lakosságot, hogy ne vásároljon lengyel húst, helyette inkább válassza a biztonságos szlovák élelmiszert.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nem csupán a tőzsde könnyebbült meg Donald Trump visszatérésétől - szakértő

Nem csupán a tőzsde könnyebbült meg Donald Trump visszatérésétől - szakértő

Az amerikai elnökválasztás kimenetelét a kötvénypiac és a fogadóirodák a közvélemény-kutatásoknál pontosabban jelezték előre, a választás másnapján mégis jelentős értékpapír-piaci mozgások történtek. A befektetők úgy ítélték meg, hogy a korábbi elnök következő ciklusi gazdaságpolitikája nagyobb költségvetési deficitet fog eredményezni, a részvénypiac hasonlóan beárazta Donald Trump gazdaságpolitikáját - mondta az InfoRádióban Horváth Sebestyén, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
Sztrájkok jöhetnek a Volkswagennél

Sztrájkok jöhetnek a Volkswagennél

A Volkswagen dolgozói jelentős engedményekre hajlandóak a költségcsökkentési tárgyalások során, azonban határozottan elutasítják az üzembezárások lehetőségét. Az IG Metall szakszervezet képviselői 1,5 milliárd eurós megtakarítási javaslatot tettek, miközben figyelmeztetnek a potenciális konfliktusra, ha a vállalat nem mutat kompromisszumkészséget, írja a Reuters. A feszültség egyre fokozódik, a Volkswagen németországi telephelyeinek többségén december 1-jétől sztrájkok kezdődhetnek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×