eur:
389.1
usd:
362.32
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

Lekörözte a Google az Apple-t

Immár nem az Apple a világ legértékesebb vállalata, hanem a Google anyacége. Az Alphabet további növekedést produkált az elmúlt negyedévben, amely a magasba repítette részvényei árfolyamát.

Elképesztő növekedési adatai miatt a Google ugrott az első helyre a technológiai, és általában a vállalkozások rangsorában. A kaliforniai internetes óriás tulajdonosa, az Alphabet már drágább vállalat, mint az Apple.

A Google csaknem öt milliárdos elmúlt negyedévi profitja nyomán a tőzsdéken 9 százalékkal ugrott meg a cég papírjainak ára.

Ez azt jelenti, hogy a vállalat értéke 568 milliárd dollár, azaz 33 milliárddal több, mint amennyit a rivális Apple ér.

Első alkalommal történt meg, hogy az Aphabet külön tüntette fel a Google és a hozzá tartozó YouTube, valamint a kísérleti technológiák, például a vezető nélküli autó és internet-vezérelt léggömb-programok profitját.

Éves lebontásban az Alphabet 16,3 milliárd dollár hasznot termelt, de a kísérleti programok 3,6 milliárd veszteséget hoztak.

A Google bevétele - az online hirdetési piac bővülése nyomán - csaknem 23 és fél milliárd dollárra rúgott.

Szakértők szerint megérte a cégnek kitartania a mobil reklámok mellett, amelyek két-három éve még visszafogták növekedését.

Az eredmény az, hogy február elején egy Google részvény 750 dollárt ért. 2004-ben még csak 85 dollárért vezették be a tőzsdére a cég papírjait.

Az elmúlt néhány nap kisebb átrendeződést hozott a technológia világában.

A sokáig úttörőnek számító Apple-ről az a benyomás terjedt el, hogy nem rukkol elő forradalmi újításokkal.

A Google közben engedett a nyomásnak és nyilvánosságra hozta, hogy mennyit költ kísérleti projektjeire - a saját magát vezető autóra, az internet által vezérelt hélium léggömbökre és a Google szemüvegre.

A cég azonban nem ezekből, hanem az internetes reklámokból építi tovább fenomenális vagyonát. Az úgynevezett Pay-per-Click reklámok piaca - amikor a hirdető a felhasználók kattintásai után fizet a cégnek - 31 százalékkal bővült, a Google oldalain pedig 40 százalékkal.

Bár a cég eredeti szlogenje az, hogy "ne tégy rosszat", a Google megítélése nem mindenhol pozitív. Nagy-Britanniában például keményen bírálják, amiért csak elhanyagolható nyereségadót fizet.

Mindeközben Vlagyimir Putyin orosz elnököt nem hatja meg az amerikai technológiai cégek sikere. Putyin jóváhagyta az úgynevezett Google-adót, amely ÁFÁ-val sújtja az orosz piacon termékeket eladó technológiai cégeket. Érdekes módon a törvényjavaslat benyújtója a Litvinyenko-gyilkosságban Nagy-Britannia által vádolt Andrej Lugovoj képviselő volt.  

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Gazdasági adatok tekintetében ma Németországból érkeztek fontos számok az ipar kilátásaival kapcsolatban, ezen kívül megjött az európai kiskereskedelmi adat is, illetve a hazai kiskereskedelmi számok is. Tegnap kimondottan jó hangulatban zajlott a kereskedés a tőzsdéken, nagyot tudott a hazai piacon ralizni az OTP. A magyar tőzsdén a Richter volt a legjobban teljesítő nagypapír, emellett pedig kitartott a tegnapi széleskörű optimizmus a piacokon, a vezető európai részvényindexek ezúttal is határozott pluszban álltak meg, míg Amerikában óvatos emelkedést láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×