eur:
389.69
usd:
362.75
bux:
68050.43
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

WikiLeaks-kiszivárogtatások: a külügyminiszter kabinetfőnöke az első áldozat

A német kormány részéről hivatalosan nem kommentálták a WikiLeaks berlini vezetőkre vonatkozó negatív megállapításait, de az adatok alapján máris lépéseket tettek azoknak a személyeknek a felkutatására, akik bizalmas értesüléseket adtak tovább amerikai diplomatáknak. Elsőként a külügyminiszter kabinetfőnökét menesztették.

A WikiLeaks nemzetközi botrányt kavart dokumentumaiból úgy tűnik, előnyösebb helyzetben vannak azok az országok, amelyek az Egyesült Államok "ellenségei", mint a hivatalos "szövetségesei".

A német kormány részéről ugyan hivatalosan nem kommentálták a WikiLeaks berlini vezetőkre vonatkozó igen negatív megállapításait, de az adatok alapján máris lépéseket tettek azoknak a felkutatására, akik bizalmas értesüléseket adtak tovább amerikai diplomatáknak.

Berlinben a színfalak mögött folyik a nyomozás arról, kik tájékoztatták az Egyesült Államok diplomatáit olyan lépésekről, amelyeket a német kormány nem kívánt még szövetségeseivel sem közölni. A Spiegel című hírmagazin a WikiLeaksszel kapcsolatos hosszú tanulmányában ugyanis utal arra, hogy Washington a német kormányzat minden szintjén rendelkezik informátorokkal.

A titokban folyó nyomozás első eredménye a kormánykoalícióban résztvevő Szabaddemokrata Párt egyik vezető tisztviselőjének a leleplezése. Guido Westerwelle külügyminiszter kabinetirodájának főnöke, a 42 éves Helmut Metzner ma már az irodájába se léphetett be, miután kiderült róla, hogy tavaly ősszel folyamatosan tájékoztatta az amerikai nagykövetséget a kormányalakításra irányuló tárgyalások részleteiről.

Pártkörökben eddig nagy jövőt jósoltak Helmut Metznernek, aki már jó ideje szoros kapcsolatban áll Westerwellével, aki egyúttal a szabaddemokraták elnöke is. Az ügy pikantériája, hogy Metzner már a tavalyi választások előtt azt a feladatot kapta az akkor még ellenzékben lévő Szabaddemokrata Párt vezetőjétől, hogy alakítson ki szívélyes viszonyt a Berlinben akkreditált magas rangú diplomatákkal.

Mint a párt szóvivője Metzner tegnapi felmentéséra utalva elmondta, azzal azonban nem bízták meg, hogy a koalíciós tárgyalásokon elhangzott bizalmas jellegű kijelentésekről tájékoztassa az Egyesült Államok berlini képviselőit.

Ellenzéki körökben már felmerült az a követelés, hogy a botrány miatt a külügyminiszter mondjon le, a Szabaddemokrata Párt vezetői viszont tagadják a kémkedés vádját, amellyel egyre többen illetik Helmut Metznert.

A történtek mindenképpen kellemetlenül érintik a külügyminisztert, aki a jövő évi tartományi választásokra való tekintettel már jó ideje azon fáradozik, hogy erősítse pártja mélypontra süllyedt népszerűségét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bujdos Eszter az üzemanyagárakról: most lehetünk optimisták

Bujdos Eszter az üzemanyagárakról: "most lehetünk optimisták"

A kormányzat nyomásának engedve, illetve az olaj világpiaci árának következtében folyamatosan csökken az üzemanyagok ára a hazai benzinkutakon. Ha a forint erősödni tudna a dollárhoz képest, akkor az árak elérnék a régiós középmezőny átlagát. Az InfoRádió az árak alakulásának hátteréről és a várakozásokról kérdezett szakértőt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×