eur:
412.99
usd:
391.01
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

Csak riogat a kormány a terrorveszéllyel?

Soha nem tapasztalt mértéket öltött a francia terrorellenes szolgálatok készültsége az utóbbi hetekben. Az ellenzék, illetve az elemzők egy része azzal vádolja a francia kormányt, hogy a veszély eltúlzásával akarja elterelni a figyelmet a súlyos társadalmi és gazdasági problémákról.

A belső elhárítás állományának a fele, azaz több mint 150 különlegesen kiképzett ügynök a szélsőséges iszlamista köröket figyeli: egy részük az Észak-Afrikában garázdálkodó csoportok megnyilvánulásait elemzi, a többiek "mudzsahedek" után kutatnak, akiket az afgán-pakisztáni határokon működő terrorista táborokban képeztek ki, és akik az amerikai titkosszolgálatok jelzése szerint rövidesen európai, köztük francia területre érkeznek vagy már ott is vannak.

A fenti információk fényében nem véletlen, hogy a Le Figaro című napilap egyenesen úgy fogalmaz, hogy a szolgálatokat egyfajta lázas tevékenység jellemzi, ami abban is megmutatkozik, hogy a francia területen élő potenciális elkövetőket is fokozottabb megfigyelés alatt tartják.

Megerősítették például a börtönök felügyeletét, a belügyminisztériumi jelentésekből ugyanis már régóta tudni lehet, hogy ezek a helyek a szélsőséges muzulmánok kedvenc toborzási területének számítanak. Így az sem meglepő, hogy a frissen szabadulókat a rendőrség fokozottabban szemmel tartja. Az említett csoport mellett a muzulmán igehirdetők, az imámok szavait is kiemelt figyelemmel kísérik, elsősorban azokra vadásznak, akik nyugatellenes hadjáratra buzdítanak.

Az elmúlt tíz évben több mint húsz imámot utasítottak ki az országból, de a híradások szerint szélsőséges prédikátorokból sosincs hiány Franciaországban. A sajtó legutóbb egy olyan, igaz, aránylag kisméretű rendezvényről számolt be, ahol radikális iszlamisták a francia büntetőtörvénykönyvet akarták nyilvánosan elégetni az egyik közép-franciaországi városban.

Bár egy csütörtökön közzétett felmérés szerint a franciák kétharmada úgy véli, hogy a kormány eltúlozza a terrorveszélyt, tagadhatatlan, hogy megszaporodtak a francia fővárosban a komoly bombariadók. Kedden ismét le kellett zárni az Eiffel-tornyot és környékét azt követően, hogy egy hét leforgása alatt ismeretlenek másodszor fenyegetőztek a műemlék felrobbantásával, és a rendőrség adataiból az derül ki, hogy a szeptemberi bombariadók száma megháromszorozódott 2009. azonos időszakához képest a francia fővárosban.

Az ellenzék, illetve az elemzők egy része mindeközben azzal gyanúsítja a francia kormányt, hogy eltúlozza a veszélyt, és azzal valójában a súlyos társadalmi és gazdasági problémákról próbálja elterelni a figyelmet. Ségolène Royal egykori szocialista államfőjelölt például egy minapi lapinterjúban "veszélyes színjátéknak" nevezte az államvezetés sorozatos bejelentéseit.

A belső elhárítás vezetői azonban azt mondják, a veszély valós, és ezzel a lakosságnak is tisztában kell lennie, így egyáltalán nem fölöslegesek a kormány figyelmeztetései.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×