eur:
412.88
usd:
390.86
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

Az igazi James Bond nem ránthatott fegyvert

Az igazi James Bondoknak nem volt biankó csekkjük arra, hogy bárkit megöljenek, viszont számíthattak azokra a kollégáikra, akik elmés szerkezetekkel próbálták segíteni a munkájukat - ez derült ki az angol titkosszolgálat most kiadott történetéből. Akármennyire is ügyesek voltak a brit kémek, egy dolog meglepte őket: Hitler és Sztálin megállapodása Lengyelország felosztásáról.

Volt köztük nőcsábász, nőnek öltöző férfi, és tengerparti kaszinóba vízhatlan ruhában, kémhajóról érkező ügynök, egyikük pedig Trockij titkárnőjének a szeretője volt. A brit MI6, azaz a külföldi kémszolgálat ügynökei azonban nem gyilkolhattak szabadon - olvasható a szervezet most kiadott történetében.

A szerzőnek, Keith Jeffreynek szabad bepillantást adtak az MI6 dokumentumaiba, azzal a megkötéssel, hogy a kész könyvet cenzúrázhatják - és a szervezet 1949-nél húzta meg a határt. Az írónak csak eddig volt szabad megírnia az ügynökség történetét, így a hidegháború minden bizonnyal érdekes epizódjai kimaradtak belőle.

A könyvből kiderül, hogy az igazi James Bondok mindennapi emberek - nők és férfiak voltak, de előfordultak köztük érdekes karakterek. Sokak szerint Bond prototípusa a szuperkémet megalkotó Ian Fleming barátja, az oroszul is beszélő Wilfred "Biffy" Dunderdale volt, aki Párizsban dolgozott, és a lányok és gyors autók iráni vonzódásáról volt híres.

Dudley Clarke ügynököt a francoista hatóságok 1941-ben letartóztatták Madridban - női ruhában. Mivel nem tudták megállapítani, hogy kém volt-e, vagy csak vonzódott a női divathoz - elengedték. Pieter Tazelaar ügynököt a világháború idején egy holland kaszinónál tették partra, úgy, hogy szmokingját egy különleges gumiruha védte. Mielőtt a rulett asztal felé vette volna az irányt, még jófajta Hennessy konyakkal is lefröcskölték, hogy teljes legyen a mulatozó úriember imázsa.

Az ügynökség 1909-ben jött létre, egyetlen alkalmazottja Mansfield Cumming volt, aki ezt írta naplójába: "Bementem az irodába, és ott maradtam egész nap, nem láttam senkit és nem volt semmi dolgom."

Az MI6 azóta nagyra nőtt és impozáns, várhoz hasonlító székháza van a londoni Temze-parton. Sokáig azonban sovány költségvetésből kellett fenntartania magát. Mint kiderült, az ügynökség a 30-as években még aktívan kémkedett Amerikában, de később rájöttek, jobb Washingtonnal barátságban lenni. A náci fenyegetés viszont komolyan aggasztotta az MI6-et, attól tartottak, vegyi fegyvert vetnek be a németek a londoni metrón.

Ezekben az években olyan komoly írók is a hírszerzésnek dolgoztak, mint Somerset Maugham, Graham Greene és Arthur Ransome - akinek Lev Trockij titkárnője volt a szeretője.

Hiába voltak okosak és intelligensek a brit kémek, az ügynökség nem mindig hallgatott rájuk: egyikük előre jelezte a Molotov-Ribbentropp paktumot, amellyel a náci Németország és a Szovjetunió felosztotta Lengyelországot, de nem vették őt komolyan. Az is sokkolta a szervezetet, hogy egyik ügynöke, Kim Philby a szovjeteknek dolgozott, mert soha nem gyanakodtak rá, hogy áruló lehet.

A könyv néhány mítoszt is eloszlat: a korai Bondok nem gyilkolhattak szabadon, viszont Q figuráját létező személyekről mintázták. Az ügynökségen belül ugyanis különböző elmés szerkezeteket, könnygázt kilövő tollat, rejtett kamerákat és a dokumentumokat elpusztító, robbanó iratszekrényeket dolgoztak ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ma van a magyar véradók napja – egy kis segítséggel akár életeket is menthetünk

Ma van a magyar véradók napja – egy kis segítséggel akár életeket is menthetünk

Az Országos Vérellátó Szolgálat és a magyar kormány mindenkit arra buzdít: ha megfelel a feltételeknek és megteheti, adjon vért. Az önkéntes véradók megbecsülésére november 27-én tartják a magyar véradók napját. Az Országos Vérellátó Szolgálat szakmai főigazgató-helyettese az InfoRádióban elmondta: az ünnepek között is nagy szükség van a véradásra, ezért a december 27-ei munkaszüneti napon is kinyit minden vérellátó.

Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Donald Trump második elnökségének kezdetéről, az Egyesült Államoknak Európával kapcsolatos várható álláspontjáról, az orosz–ukrán háború lehetséges gyors lezárásáról, az USA Kína-politikájáról és a német belpolitikáról, a nagyjából három hónap múlva esedékes választás esélyeiről is beszélt Nógrádi György egyetemi tanár, biztonságpolitikai szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.27. szerda, 18:00
Szájer József
a Szabad Európa Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×