A balti országok, Lengyelország és Magyarország európai uniós csatlakozása után tömeges vendégmunkás-beáramlás indult a világnak erről a részéről a jó elhelyezkedési lehetőségeket kínáló Nagy-Britanniába. Egy millióan érkeztek, főleg lengyelek. Dolgoznak a mezőgazdaságban, a gyárakban és az építkezéseknél, igen nagy keletje van az ügyes lengyel vízvezeték- vagy villanyszerelőnek, szobafestő-mázolónak.
Még angol kisvárosokban is egyre-másra nyíltak lengyel élelmiszer üzletek, az angolok is előszeretettel vásárolják a lengyel füstölt húsokat és savanyúságokat. Anglia milliós tételben importálja a lengyel sört.
Ami a magyarokat illeti, a fiatal üzleti eladók és a pincérek között van sok, aki megszólítja a régebben Angliában élő magyart, hogy "tessék csak nyugodtan magyarul beszélni". Emellett több ezer magyar au pair lány dolgozik a szigetországban.
Ahogy csökken a brit munkaerőpiac felvevőképessége és gyengül az angol font vásárlóereje, úgy esik vissza a közép-kelet-európai vendégmunkások száma. A lengyelek egy része elindult hazafelé, bár számosan letelepednek közülük, és öt év leteltével brit állampolgárságért fognak folyamodni.
A bevándorlás állandó politikai vita tárgya, különösen a konzervatív gondolkodású réteg tart az ország erőteljesen megmutatkozó elszínesedésétől. De a legújabb adatok szerint egy év alatt még soha nem kaptak annyian brit állampolgárságot, mint 2009-ben.
Tavaly 203.705 kérelmet ítéltek elfogadhatónak a hatóságok, és nőtt azoknak a letelepedési engedéllyel rendelkezőknek a száma, akik nem az Európai Unió állampolgárai. Õk is munkát vállalhatnak, szociális ellátásban részesülnek. Elsősorban az indiai szubkontinensről származnak, de sok közöttük a török és a kínai is. Öt év várakozási idő múltán ők is folyamodhatnak majd brit állampolgárságért.
Ezért állt le a Déli pályaudvar