A képviselőház 200 mandátumáért 5053 jelölt verseng, tehát egy képviselői helyre körülbelül 25 jelölt pályázik. A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a választás nagy esélyese a Cseh Szociáldemokrata Párt, amelynek támogatottsága 30 százalék körül mozog, míg legnagyobb riválisa, a jobboldali Polgári Demokratikus párt 25 százalékos támogatottságra számíthat.
Megfigyelők szerint a szociáldemokraták csak nehezen fognak tudni kormányt alakítani, ugyanis a többi párt, a kommunisták kivételével, már korábban kijelentette: nem tudja elképzelni az együttműködést olyan erővel, amelynek élén Jirí Paroubek áll.
A volt kormányfő szinte mindegyik többi pártelnökkel hadilábon áll, a kampány során a cseh nyilvánosság soha nem tapasztalt durva kijelentések, sőt több esetben fizikai támadások tanúja volt. A jobboldali pártok abban bíznak, hogy Paroubek az esetleges választási győzelmet követően nem lesz képes kormányt alakítani, így az államfő végül is feltehetően a második helyezett polgári demokratákat bízza majd meg a koalíciós tárgyalásokkal.
A két nagy párt mellett várhatóan több kisebb tömörülés is átlépi majd a bejutáshoz szükséges öt százalékos küszöböt.
A 3. helyért szoros küzdelem várható a kommunisták és a volt külügyminiszter Karel Schwarzenberg vezette új tömörülés, a TOP 09 párt között. Új parlamenti szereplő lehet a csupán tavaly alakult Közügyek Pártja. A hagyományos, kisebb parlamenti pártok közül megfigyelők szerint csupán a Kereszténydemokrata Unió - Csehszlovák Néppárt esélyes a bejutásra, és szinte biztosra vehető, hogy a zöldek az öt százalékos küszöb alatt maradnak.
A csehek nagyon viharos választási időszakot mondhatnak maguk mögött. A Mirek Topolánek vezette jobbközép koalíciós kormány csak 2009 márciusáig volt hivatalában, amikor egy bizalmatlansági indítvány következtében elvesztette pozícióját. A hitelvesztés a legrosszabb időpontban történt, mivel Csehország töltötte be az unió soros elnöki tisztét 2009 januárjától júliusig.
Tavaly márciusban Topolánek és Paroubek megegyezett, hogy októberben előre hozott választásokat fognak tartani, de addig egy átmeneti kormány veszi át a hatalmat. Jan Fischer, a statisztikai hivatal vezetője tavaly május 8-án került a miniszterelnöki székbe. Az alkotmánybíróság azonban törvényellenesnek minősítette a korai választások kiírását, így a mostanira az előre tervezett, rendes időben kerül sor.
A választási helységek pénteken délután 14 órakor nyílnak, és szombaton ugyanebben az időben zárulnak. Az első exit poll eredmények nem sokkal a választás befejezése után várhatóak.
Ezért állt le a Déli pályaudvar