eur:
402.79
usd:
347.91
bux:
97181.78
2025. június 24. kedd Iván

Háborús törvényszék elé idézhetik a szupermodellt

Az ENSZ nemzetközi háborús törvényszéke elé idézhetik Naomi Campbell szupermodellt. Az ügyészek szerint ugyanis Campbell egy úgynevezett "véres gyémántot" kaphatott ajándékba Charles Taylor volt libériai elnöktől, akit emberiség elleni bűnökkel vádolnak.

"A gyémánt a lány legjobb barátja" - tartja az angol mondás, de Nyugat-Afrikában, a kilencvenes években a gyémántok kereskedelme mérhetetlen emberi szenvedést okozott.

A drágakő miatt folytatódhatott kilenc éven át Sierra Leonéban a brutális polgárháború, melynek során a Forradalmi Egyesült Front gyakran bedrogozott harcosai - köztük sok gyerekkatona - emberek ezreinek kezét és lábát vágták le.

Az ENSZ háborús törvényszéke most tárgyalja a szomszédos Libéria volt elnökének, Charles Taylornak az ügyét. Taylort gyilkossággal, nemi erőszakkal, rabszolgatartással és gyerekkatonák toborzásával vádolják. Az ügyészség szerint Taylor látta el fegyverekkel a Forradalmi Egyesült Front, a RUF harcosait, cserébe a lázadók által elfoglalt területeken kitermelt gyémántokért.

Az ENSZ Különleges, Sierra Leonei bíróságán még januárban elhangzott, hogy Taylor egy "nagyméretű" gyémántot ajándékozott Naomi Campbellnek, egy olyan vacsora után, amelyet Nelson Mandela volt dél-afrikai elnök rendezett.

A szupermodellt Mandela a Kék vonat nevű luxusvonaton látta vendégül. Jelen volt Mia Farrow amerikai színésznő, emberi jogi aktivista is. Farrow mesélte el, hogy Campbell a reggelinél elmondta: az éjszaka bekopogott hozzá két férfi - Charles Taylor emberei - és egy nagy gyémántot adtak neki. Farrow azt állítja továbbá, hogy Campbell azt mondta: Mandela gyermekvédelmi alapítványainak adja a gyémántot, így nem is foglalkozott tovább az üggyel.

A hágai ügyészek szerint azonban egy "véres gyémántról" van szó. Ezeket annak idején majonézes üvegekben csempészték ki Sierra Leonéból Dél-Afrikába, ahol fegyvereket vettek értük. Taylor a bíróságon "nonszensznek" minősítette a történetet, és Campbell is tagadja, hogy gyémántot kapott volna a volt libériai elnöktől. Amikor áprilisban egy amerikai tévéinterjú során erről kérdezték, otthagyta a stúdiót.

A dühkitöréseiről ismert modell goromba viselkedése miatt már többször járt bíróságon, de háborús törvényszék elé még nem állt. Nemrégiben gyerekkori élményeivel magyarázta viselkedését, és elismerte, hogy sok embert megbánthatott. A Nelson Mandela alapítvány közben azt mondta: nincs nyoma annak, hogy egy gyémántot kapott volna Campbelltől.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani
Aréna

Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani

Zajlik a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat megújítása, a folyamatról Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában. Szólt arról is, hogy Magyarország a globális innovációs indexben a 36. helyen áll, ami jó eredmény, de van még bőven tennivaló.

Donald Trump reagált az iráni támadásokra

Teherán hétfő este rakétákkal támadta az amerikai katonai bázisokat Katarban és Irakban. Az amerikai elnök a közösségi oldalán értékelt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.24. kedd, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Az amerikai adminisztráció közlése szerint az iráni Fordóban hat úgynevezett "bunkerromboló" bombát dobtak le a feltételezett föld alatti urándúsító üzem megsemmisítésére, míg két másik iráni atomlétesítményt - Natanzban és Iszfahánban - a haditengerészet Közel-Keleten tartózkodó hajóiról felbocsátott Tomahawk rakétákkal támadtak. Natanz Irán legnagyobb urándúsító létesítménye, Fordow pedig egy rendkívül titkos, mélyen a hegyek közé temetett létesítmény - írja a CNN. Az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania. Két, amerikai támaszpontoknak helyet adó közel-keleti ország, Bahrein és Kuvait óvintézkedéseket tett az Irán elleni amerikai légicsapások után, felkészülve a konfliktus esetleges kiterjedésére – írja a Reuters. Az esti órákban Irán visszafogott ballisztikus légicsapást intézett a katari amerikai légibázisra. A támadást a levegőben megállították, miközben Teherán előre figyelmeztette az Öböl-országokat és az Egyesült Államokat is a célpontról. Donald Trump cserébe kijelentette: a béke irányába fogja terelni Izraelt. Cikkünk folyamatosan frissül az Irán-Izrael háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×