A kolozsvári táblabíróság háromévi aktatologatás után jogerősen felmentette az 1958-as Szoboszlay-per 57 elítéltjét, akik közül hárman vannak még életben.
Szoboszlay Aladár pécskai római katolikus papot és kilenc társát államellenes összeesküvés vádjával ítélték halálra és végezték ki 52 évvel ezelőtt. A per többi vádlottját életfogytiglani, illetve 8 és 25 év közötti börtönbüntetésre ítélték.
Az volt a bűnük, hogy 1955-től egy román-magyar konföderáció létrehozását kezdték szervezni, mely elképzelésük szerint megszüntette volna az etnikai feszültségeket. Emellett fel akarták számolni a kommunista diktatúrát, és vissza kívánták állítani az alapvető polgári jogokat. A szervezkedésnek egyaránt voltak magyar és román tagjai.
Először 1956 augusztusában, majd a magyar forradalom kirobbanása után, októberben akartak romániai felkelést kirobbantani egy Bukarest közeli páncélos katonai alakulat ezredesének a segítségével. A terv azonban meghiúsult. Egy Iosif fedőnevű ügynök jelentett a Securitaténak a szervezkedésről, és a kommunista hatalom 1957-ben könyörtelenül lecsapott a román és a magyar résztvevőkre egyaránt.
Azoknak is sok évig kellett börtönben sínylődniük, akik tudtak a szervezkedésről, de nem jelentették azt. Õk az 1964-es amnesztiarendelettel szabadultak a rácsok mögül.
A Szoboszlay-per újratárgyalását Szoboszlay Aladár testvére kérésére Kincses Előd ügyvéd indította el. Mint elmondta, az ítélet precedensértékű, hiszen Romániában ez az első per, amelyet a kommunista rendszer áldozatainak a rehabilitálásáért indítottak. Az elítéltek hozzátartozói most abban reménykednek, hogy azt is megtudják, hova temették el annak idején a kivégzett Szoboszlay Aladárt és társait.
Ezért állt le a Déli pályaudvar