Görögország kezd ismét olyan lenni, mint az a lakótelepen élő ügyfél, akinek a bizalmatlan bankok csak irreálisan magas THM-mel adnak hitelt. Azután, hogy az Európai Unió statisztikai hivatala közölte: a görög államkassza hiánya egy százalékka, vagy akár többel is magasabb volt, mint korábban gondolták, a Moody's hitelminősítő ügynökség leminősítette Görögországot. Az Eurostat jelezte: akár sokkoló mértékű, 14 százalékos hiányt is megállapíthatnak Athénnél.
A görög kormány a GDP négy százalékával akarja mérsékelni költségvetési hiányát, de már ez is a szakszervezetek heves ellenállásába ütközik.
A hírre a befektetők szabadulni kezdtek a görög állampapíroktól - ennek nyomán a kétéves futamidejű államkötvény hozama tíz százalék fölé emelkedett. Azaz ekkora kamatot kell majd fizetnie a görög államnak azok számára, akik hajlandóak megvenni a kötvényt.
Athénben a közalkalmazottak éppen 24 órás sztrájkot tartottak, amikor kipattant a hír. A leminősítés és a befektetői reakció azt jelenti, hogy Görögország mégis kénytelen lesz lehívni az eurózóna és a Nemzetközi Valutaalap rendkívüli hiteleit. Ezek feltételei között szerepelnek az eddigieknél is szigorúbb állami kiadáscsökkentések.
Görög illetékesek első ízben arról is beszéltek, hogy aggódnak: sikerül-e átütemezni azt a 8,5 félmilliárd eurós adósságtömeget, amelyet egy hónap múlva kell visszafizetnie Athénnek. Egy magas rangú forrás elismerte: kénytelenek lehetnek átmeneti hitelt is felvenni, amíg befut az Európai Uniótól a 40 milliárd eurós mentőcsomag első részlete.